Článek
Fedoruk novinářům popsal, jak se zpočátku skrýval s několika spolupracovníky v domě v centru Buče. Blízko odhalení se prý ocitl, když se rozhodl vrátit k sobě domů pro některé věci.
„Viděl jsem, že dveře domu jsou už otevřené. Napadlo mě, že jde o rabování, a chtěl jsem utéct, ale pak se za mnou objevila zbraň,“ popsal starosta města. Ruské hlídce namluvil, že starosta už z města odjel a že on je zaměstnanec technických služeb a dává sousedům pozor na domy.
Mariupol je Buča krát sto, popisuje lékařka
Nejhorší je úplná bezmoc
Zachránilo jej prý to, že uvnitř nevisela žádná jeho fotografie. Ruští vojáci po něm chtěli pas, Fedoruk se ale vymluvil, že jej u sebe nemá a že pro doklad mohou dojít k němu domů. Po cestě hlídku vyrušil hovor z vysílačky a Rusové ho nechali jít s tím, že jim doklad ukáže příště.
Pak se starosta dle svých slov skrýval na různých adresách včetně chatové osady na okraji města. Z úkrytu viděl, jak Rusové na kontrolním stanovišti postříleli tři rodiny, které se snažily v autech dostat z města.
Prostřelil mi kapuci, řekl chlapec, který přežil v Buči
O život připravili i ženu, jejíž manžel prosil o ušetření jejího života s tím, že je těhotná. „Nejhorší pocit je, když to vidíte a slyšíte, ale jen bezmocně a bezradně sedíte,“ řekl starosta.
Po stažení Rusů z Buče svět obletěla zpráva o nalezených stovkách mrtvých civilistů. Dosud byla objevena těla nejméně 403 lidí. Moskva odpovědnost odmítá.