Článek
Orbán svou prognózu vyslovil v rozhovoru pro list Magyar Nemzet. Řekl, že v době války se daří špatně každé ekonomice, ale že je „úspěchem Maďarska, že se nepotopilo a neskončilo ve stejném stavu, jako většina evropských ekonomik“, zejména pokud jde o konkurenceschopnost.
„Takže nyní, když válka skončí, můžeme vzlétnout. Místo válečné politiky se vrátí politika mírových let a budeme mít opět velké hospodářské úspěchy,“ zdůraznil Orbán.
Ünnepi beszélgetés Orbán Viktor miniszterelnökkel.https://t.co/ndSG6NBsnf
— Magyar Nemzet (@MagyarNemzetOn) December 24, 2024
Na otázku, co když válka na Ukrajině neskončí, premiér odpověděl: „Válka skončí v roce 2025. Buď prostřednictvím mírových jednání, nebo zničením jedné z válčících stran“. Které strany, Orbán neupřesnil.
Maďarský premiér dále řekl, že USA a Evropa dohromady utratily za podporu Kyjeva ve válce asi 300 miliard eur (7,5 bilionu Kč). S těmito penězi, které „byly spáleny“, bylo podle něj možné zrychlit růst životní úrovně v celé Evropě, omezit migraci a vybudovat nový evropský obranný systém.
„A výsledek? Pětina ukrajinského území je okupovaná, statisíce lidí zemřely nebo byly zmrzačeny, statisíce dalších zůstaly ovdovělé a osiřelé. Miliony lidí mezitím uprchly z Ukrajiny, jejíž infrastruktura, dopravní a energetické systémy byly zničeny,“ zdůraznil Orbán, z jehož rozhovoru citoval také list Ukrajinska pravda.
Орбан: Війна закінчиться у 2025 році або переговорами, або знищенням одної зі сторін https://t.co/7ijtOiPN03 pic.twitter.com/uXnw2oji0z
— Українська правда ✌️ (@ukrpravda_news) December 24, 2024
Maďarsko pod Orbánovým vedením odsoudilo ruskou agresi proti Ukrajině a přijalo ukrajinské uprchlíky, zároveň však odmítá dodávat Kyjevu zbraně. Budapešť kromě toho udržuje s Moskvou zejména hospodářské kontakty a kritizuje protiruské sankce.
Orbán během maďarského předsednictví EU na vlastní pěst navštívil Moskvu a tento měsíc si telefonoval s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Moskva nicméně minulý týden sdělila, že nevidí důvod k vyřazení Maďarska ze seznamu tzv. nikoli přátelských zemí, protože Budapešť je vzhledem ke svému členství v EU a NATO „nucena dodržovat blokovou disciplínu“ včetně řady protiruských opatření.