Článek
(od našeho zvláštního zpravodaje)
„Jsme Kramatorci, skupina lidí, kteří se nikdy nespokojí s tím, že by měli být pod agresí Ruska. Proto jsme se rozhodli být aktivní. A hlavně bránit naše město a okolí. Pomáháme nejen vojákům, kteří brání město a okolí před vpádem ruských vojsk, ale také lidem, kteří žijí v místech bojové fronty a nemají kam odejít,“ vysvětlil redaktorovi Novinek.cz Vage.
Češi vezli pomoc, málem je zasáhly ruské rakety
A Vage se hned přidává:
Spojuje se s humanitárními organizacemi nejen po celé Ukrajině, ale i v jiných zemích. Už podruhé během letošního roku k němu zamířila mise i z Iniciativy Vlny solidarity ze Zlína a v září se chystá další dodávka pomoci.
„Tentokrát jsme do Kramatorsku přivezli lednice s mrazáky, elektrocentrály, průmyslový hnětač těsta, o který si Vage speciálně požádal. A také postele a matrace,“ přiblížil Jiří Linka z Vln solidarity.
Reportáž z války: Ruská vojska se blíží k Pokrovsku, lidé si pomáhají při evakuaci
„Humanitární pomoc od nás je určena všem. Malinkým dětem zajišťujeme kojenecké výživy, plenky, hygienické potřeby, hračky. Starším lidem, z nichž mnozí jsou na naši pomoci závislí, základní potraviny a také hygienické potřeby. A pro armádu vše, o co si vojáci řeknou a jaké mají požadavky. Od léků a dalších medicínských potřeb a pomůcek, přes oblečení a různé základní technické vybavení,“ pokračoval Vage.
Na začátku války sháněla jeho organizace i balistické vesty, přilby a další vojenské vybavení. „Protože mezi lidmi, kteří chtěli jít bojovat, takové vybavení nebylo. Teď už má armáda dostatek věcí. Ale je třeba stále shánět například menší elektrocentrály, externí nabíječky k technice, kterou vojáci používají,“ podotkl Vage.
Výbuch rakety v blízkosti humanitárního skladu
Už dnes je mu jasné, že humanitární sklad bude v Kramatorsku potřebný stále. A jen doufá, že se Rusům nepodaří prolomit ukrajinské pozice. Bojová linie je přitom jen několik málo kilometrů od Kramatorsku. Rusy dobytý Bachmut je vzdušnou čarou zhruba dvě desítky kilometrů a boje jsou nyní mezi Kramatorskem a Bachmutem. „Mojí motivací je, že Kramatorsk miluji a nemíním se ho vzdát. Ukrajina je moje zem, ve které se narodily i moje děti. A rád bych, aby děti žily v evropské Ukrajině. Nedokážu si představit, že by nás pohltilo Rusko, že by oblast Kramatorsku byla nadobro součástí Ruské federace,“ říká Vage a bere si do ruky baseballovou pálku.
„Situace není dobrá. Ale blíž ji nechci komentovat. Pro nás je důležité, že můžeme dál pomáhat humanitárně a naše pomoc je znatelná. Vozíme potřebné věci přímo lidem. Mnohým vojákům pak přímo na předem dané pozice,“ dodal Vage, který v Kramatorsku žije od roku 1992.
Před nedávnem dvacet metrů od jeho skladu vybuchla jedna raketa. Vysklila okna okolních bytových domů. I tak ale pokračuje i s dalšími dobrovolníky v práci. Ty tvoří hlavně ženy a mladí chlapci. Kromě třídění darů ženy například ve skladu pletou maskovací sítě.
Solidarita pokračuje. Dobrovolníci ze Zlína posílají na východ Ukrajiny zásilku pro zdravotníky
Kramatorsk je střediskovým průmyslovým městem oblasti Donbasu a jedním z největších měst Doněcka. Před válkou měl přes 157 tisíc obyvatel.