Článek
„Zraněným se kvůli nedostatku zdravotnického materiálu a nedostatečně sterilnímu prostředí často dostává jen omezené zdravotnické péče a medikace antibiotiky. A to po celé týdny a měsíce,“ cituje server španělského listu internistku Mariu Virginii Dos Santosovou z berlínské univerzitní nemocnice Charité.
Polní podmínky bakteriím svědčí. Fungují jako líheň pro jejich nové mutace.
Němečtí experti podle Dos Santosové zkoumali původce multirezistentní infekce nalezené v kostech a měkkých tkáních vojáků a civilistů, kteří byli kvůli specializované péči převezeni do Německa. Šest z nich trefila kulka a osm zranil výbuch granátu nebo bomby. Výsledky je vyděsily.
Ukrajinské údery na Rusko? Pokud nepůjde o města, tak klidně, řekl šéf německé obrany
Zcela nové spektrum bakterií
Od března do prosince loňského roku bylo v Centru muskuloskeletální chirurgie Lékařské univerzity Charité-Berlin ošetřeno 47 pacientů z Ukrajiny. Ze všech zjištěných infekcí bylo 13 způsobeno multirezistentními gramnegativními bakteriemi (MDRGN).
Téměř tři čtvrtiny (72 %) vzorků se ukázalo být rezistentními i na širokospektrální karbapenemy a novější antibiotika Ceftazidim/avibactam i Ceftolozan/tazobaktam, která se používají jako medikamenty poslední volby, když infekce neustupuje při léčbě jinými antibiotiky. Patogeny, které odolají i této léčbě, jsou označovány jako „superbakterie“.
„Narazili jsme na zcela nové spektrum patogenů,“ konstatovala Dos Santosová.
Celkově bylo mezi vzorky zkoumanými v berlínské nemocnice Charité 39 % rezistentních na antibiotikum cefiderokol, 20 % na kolistin a 96 % na ciprofloxacin, jedno z nejrozšířenějších perorálních antibiotik.
Ze 14 studovaných pacientů bylo 10 propuštěno. Zbývající čtyři stále podstupují léčbu; u dvou se vyvinuly nové akutní infekce.
Supebakterie zabíjejí víc než HIV a malárie
Zjištění německých lékařů se shoduje se studiemi provedenými v jiných konfliktních zónách.
Bakteriální rezistence na antibiotika dnes zabíjí více lidí na celém světě než HIV/AIDS a malárie dohromady a odhaduje se, že do roku 2050 zahubí tyto mikroogranismy každý rok na 12 milionů lidí. Studie zveřejněná Evropským centrem pro kontrolu a prevenci nemocí před pěti lety uvedla, že jen v Evropě zemře na následky superbakterií ročně více než 33 tisíc lidí, poznamenal El País.