Článek
Od začátku listopadu v důsledku zpřísnění amerických finančních sankcí, které zasáhly padesát ruských bank včetně Gazprombank, ztratil rubl vůči dolaru a euru více než 10 % kupní síly.
O tom, že tento propad přiměl dovozce ovoce a zeleniny ze států Kremlem označovaných za „spřátelené“ k rušení kontraktů, píše ruský list The Moscow Times s odkazem na specializovanou publikaci East Fruit.
„Situace je podle analytiků pro ruské dovozce kritická, rubl se za jeden den doslova zhroutil, což snižuje jejich ochotu pokračovat v pravidelných dodávkách ovoce a zeleniny,“ píše East Fruit.
Úrokové sazby v Rusku jsou rekordní. Ministr financí přišel se svérázným návodem, co s tím
Kurzy ve středu vzrostly na 114 rublů ku jednomu dolaru a 120 rublů ku jednomu euru. Na takové úrovni byly naposledy v březnu 2022, krátce po ruském vpádu do sousední Ukrajiny. Od začátku srpna rubl celkem zeslábl o 25 %. To zrychlilo inflaci dováženého zboží, včetně ovoce a zeleniny.
Brambory od začátku roku zdražily o 78,4 %
„Na trhu s ovocem a zeleninou není o nic menší panika než v bankách. Místní výrobci, ti z nich, kteří mají zásoby, si mnou ruce a očekávají prudký nárůst cen svých produktů. Ve skladech však není mnoho zásob, protože sklizeň nebyla příliš dobrá, stejně jako kvalita produktů,“ uvedl East Fruit s tím, že v zimě většina ovoce a zeleniny na ruských pultech pochází ze zahraničí.
Už nyní je podle serveru na pultech zjevný problém s nabídkou. „Místní výrobci produkty na skladě zadržují a čekají na růst cen a dovozci již nechtějí ovoce a zeleninu dodávat za dříve domluvené ceny,“ uvedl web.
Válečná ekonomika v Rusku: Másla se krade tolik, že musí být v plastových boxech s čipy
Podle Rosstatu k 25. listopadu dosáhla inflace potravin v Rusku 10,2 % a ceny základního ovoce a zeleniny vyskočily o desítky procent. Brambory od začátku roku zdražily o 78,4 %, zelí o 30,7 %, řepa o 27 %. Rajčata meziročně zdražila o 22,5 %, okurky o 40,8 %, cibule o 17 %.
Ruská vláda nyní za účelem zpomalení inflační vlny zvažuje zrušení cel na dovoz zeleniny a ovoce. Zvýhodněný by měl být především dovoz brambor, cibule, mrkve, zelí a jablek, uvedlo tento měsíc ruské ministerstvo pro hospodářský rozvoj.
S nedostatkem zeleniny se Rusko navíc potýká kvůli květnovým mrazům rychle následovaným suchem a horkem, které zasáhly Rostovskou, Astrachaňskou, Volgogradskou oblast a Krasnodarský kraj. Ty tak dle odhadů přišly o 10 až 25 % sklizně.
Server East Fruit ovšem zároveň poznamenal, že poptávka po ovoci a zelenině v současné době klesla. „Mnoho spotřebitelů se snaží utratit rychle znehodnocovaný rubl za domácí spotřebiče, automobily a další drahé dlouhodobé zboží,“ dodal.