Článek
„Okupační orgány dostaly rozkaz vytvořit speciální tábory pro muže v odvodovém věku. Půjdou tam v případě nucené evakuace obyvatelstva a útěku kolaborantů z okupovaných území. Muži budou odděleni od svých příbuzných a převedeni do podřízenosti armády Ruské federace,“ napsal na sociální sítí Telegram šéf ukrajinské luhanské oblastní vojenské správy Artěm Lysohor.
V okupovaném Severodoněcku, třetím největším městě Luhanské oblasti, zase Rusové zavedli pokuty za pokus dovolat se příbuzným na svobodném území Ukrajiny. Podle Lysohora okupanti požadují 5000 rublů, tedy skoro 1400 Kč.
Hrozba budoucí deportace
Teror v anektovaných územích podle zpravodajské agentury UNIAN zesílil zvláště po dekretu ruského prezidenta Vladimira Putina z 27. dubna. Tento výnos umožňuje deportaci lidí z okupovaných území na Ukrajině, kteří odmítnou ruské občanství.
Putin podepsal výnos o deportaci Ukrajinců, kteří nechtějí ruské občanství
Obyvatelé anektovaných území, kteří odmítnou ruské občanství, budou od 1. července 2024 považováni za cizince a mohou být vyhoštěni z oblastí, které okupační správa označuje za ruské, informoval portál meduza.io.
Na okupovaných oblastech navíc působí ruské mobilní výjezdové skupiny, které vnucují Ukrajincům ruské dokumenty. Jaké je přesné číslo obyvatel obsazené Luhanské a Doněcké oblasti, kteří už mají vydané ruské doklady, známo není. Na počátku války jich však byla i na územích samozvané Doněcké a Luhanské lidové republiky menšina, uvádělo se cca 700 tisíc.
Ukrajincům bez ruských dokumentů okupanti komplikují pohyb a brání jim ve výjezdu
Moskva po rozpoutání válečného konfliktu anektovala Doněckou, Luhanskou, Chersonskou a Záporožskou oblast Ukrajiny a prohlásila je za svá území. Značná část těchto regionů je ovšem dál pod kontrolou ukrajinské armády a např. město Cherson bylo osvobozeno ozbrojenými silami Ukrajiny poté, co ruské úřady formálně vyhlásily jeho anexi.