Článek
V nedělním projevu na fóru v Dauhá prohlásil šéf francouzské diplomacie, že svět musí okamžitě jednat, aby pomohl Mariupolu, protože rozsah katastrofy v jihovýchodním městě Ukrajiny vyžaduje okamžitou akci, uvedla BBC.
„Velmi dobře vidíte, že Mariupol je druhé Aleppo, poneseme kolektivní vinu, pokud nic neuděláme,” řekl s odkazem na syrské město, které se stalo dějištěm těch nejbrutálnějších bojů v syrské občanské válce.
Mariupol Rusům dál vzdoruje
Byť to podle Le Driana nemělo Rusko v plánu, v tuto chvíli proti Mariupolu evidentně vykonává obléhací válku.
„Vojenská obléhání jsou strašné války, protože je civilní obyvatelstvo masakrováno, vyhlazováno. Utrpení je strašné,” uvedl Le Drian.
Podobnost s Aleppem není náhodná. Podle ukrajinské armády vede obléhání Mariupolu generálporučík Michail Mizincev, který v letech 2015 a 2016 koordinoval zapojení ruské armády do války v Sýrii včetně bombardování a obklíčení města Aleppo, kde podle exilové Syrské organizace pro lidská práva zahynulo 1640 civilistů.
Lidé pijí vodu z kaluží
Od zahájení invaze 24. února bombardují ruská vojska toto přístavní město v podstatě nepřetržitě. V Mariupolu před válkou žilo přes 400 tisíc lidí, více než třetina z nich už utekla. Evakuace je komplikovaná a dodávky humanitární pomoci zablokované, protože ruské jednotky koridory bojkotují.
Říkají mu Řezník z Mariupolu. „Vyučil se“ v syrském Aleppu
Podmínky pro život jsou v současnosti šílené. Zaznívají zprávy, že obyvatelé musí pít vodu z kaluží nebo roztátý sníh.
Asi 40 tisíc obyvatel bylo přesunuto do Ruska, bez jakékoli koordinace s ukrajinskou vládou, tvrdí vicepremiérka Iryna Vereščuková. Rusko to popírá.
Putin s holubicí míru či mýlící se Zeman. Začíná aukce Kemelových kreseb pro Ukrajinu
Mariupol je klíčovým cílem ruské agrese. Pokud město padne, získá Rusko kontrolu nad jedním z největších ukrajinských přístavů a vytvoří tak pozemní koridor mezi anektovaným Krymem a Ruskem podporovanými regiony Luhansk a Doněck.