Článek
V první informaci o požáru v čečenském městě přitom Kadyrov tvrdil, že dron zapálil střechu prázdné budovy a nikomu se nic nestalo.
„Jak jsem řekl dříve, v důsledku útoku nejsou na naší straně žádné oběti, ale jsou mezi ukrajinskými zajatci. V každém strategickém objektu v republice, včetně území, je zadržováno až deset ukrajinských zajatců,“ upřesňoval ve středu na telegramu čečenský vůdce svou úterní informaci.
„Kyjev, který se nám snažil ublížit, zabil své vlastní vojáky. Ukrajina musí v budoucnu pochopit, že takovými útoky poškozuje především své občany,“ pokračoval věrný spojenec Putina. „Řekl jsem velitelům, kteří jsou v první linii, aby nebrali zajatce, všechny ničili a ještě zesílili boj,“ doplnil.

Ruský prezident Vladimir Putin během rozhovoru s čečenským vůdcem Ramzanem Kadyrovem (srpen 2024)
Alláhu akbar na konec
Ruská univerzita speciálních sil Vladimira Putina v Gudermesu je soukromou vzdělávací institucí a tvoří ji tvoří komplex bezmála stovky budov. Od začátku války na Ukrajině v únoru 2022 v ní podle některých zdrojů absolvovalo na 19 000 lidí zrychlený výcvik pro boje na Ukrajině.
„Výcvikové středisko je kovárna vysoce efektivních bojovníků, kteří úspěšně uplatňují své dovednosti v nejobtížnějších sektorech fronty. Připisuje se jim dobytí stovek důležitých strategických sídel, zařízení a hranic,“ vychválil na telegramu činnost univerzity Kadyrov.
Zároveň uvedl, že „možnost bojovat proti nepřátelům našeho státu“ považuje za „boží milost“. „Alláhu akbar,“ uzavřel Kadyrov své expozé.
Čečensko po rozpadu Sovětského svazu prošlo dvěma krvavými válkami. V obou proti sobě stáli čečenští separatisté a ruská armáda, která se nerozpakovala používat nejtvrdší metody: hlavní město Groznyj rozbombardovala k nepoznání. Nakonec se ale moci v Čečensku chopil Achmat Kadyrov, otec dnešního diktátora Ramzana Kadyrova, který po letech bojů proti Rusku „převlékl kabát“ a z Čečenska se stal silný partner Putina.