Článek
Motocykly se navíc nepoužívají jen k průzkumu, zásobování a k rychlé dopravě munice na frontu, ale i během útoků, což zachycuje i mnoho videí.
„Ruské jednotky zahájí mohutnou palbu na ukrajinské pozice, bombardují je a střílí na ně z těžkého dělostřelectva. Ukrajinci se přesunou do druhé linie, nezůstanou pod uragánem palby. Pozice vepředu se stanou prakticky opuštěnými,“ popsal BBC vojenský pozorovatel Ilja Ajbišev, kdy a jak se motocykly užívají pří útoku.
Úkolem útočící jednotky je co nejrychleji obsadit opuštěné pozice.
Ruské okupační síly houfně přesedají na motorky
„Za podpory palby postupuje pěchota, malé pěší jednotky. Snaží se co nejrychleji překonat šedou zónu, která není pod ničí kontrolu, a běží zaujmout pozice. Když se jim podaří pozice získat, mohou je následovat další jednotky,“ popsal.
Proto si Rusové berou na šturm motocykly.
„Jsou rychlejší než nejrychlejší šampion v běhu. Zkrátí dobu pod palbou a zvýší šanci na přežití a na obsazení pozic. Už to, že vznikla ohromná potřeba mototechniky, ukazuje, že to není úplně hloupé, protože vojáci nejlépe vědí, co potřebují, lépe než generálové ve štábu,“ dodal Ajbišev.
Podle něj se pak Ukrajinci musejí rozhodnout, jestli se pokusí linii dobýt zpět, což je náročné, nebo nechají zákopy Rusům.
„Okupanti masově přesedají na motocykly všude a na všech frontových úsecích, v Záporožské i Doněcké oblasti,“ potvrdil ukrajinský zpravodajský kanál Kulhavyj snajper na síti Telegram.
„Nedávno brigáda Pomsta za jediný den zničila sedm motocyklů jihovýchodně od města Časiv Jar. A 79. brigáda hlásila osm spálených motorek spolu s jedním bojovým vozidlem pěchoty u Marjinky a Novomychajlovky,“ dodal.
Slabiny použití motocyklů
Ajbišev uvedl množství rizik, které tato taktika přináší. „Motocykl je bez ochrany a nelze se s ním skrýt, musíte rychle přejet bojiště. Výhodou je rychlost, minusů ale celá řada,“ uvedl.
„Jakákoli brázda – a můžeš spadnout a rozbít se. Motocyklista také není chráněn proti kulometné palbě a neuteče ani dronu. Ten je rychlejší a muž za řídítky ho kvůli hluku motoru ani neslyší. Pokud jsi na motocyklu, proti granátu a mině nemáš šanci,“ dodal.
Přesto si nemyslí, že je tato taktika neúspěšná. Dobýt zpět zákop je velmi obtížné a vyžaduje to hodně munice i lidských sil.
Jakákoli brázda – a můžeš spadnout a rozbít se. Motocyklista také není chráněn proti kulometné palbě a neuteče ani dronu
„Jsou známy případy, kdy na zákop útočili dva motocyklisté a první byl rozstřílen. Druhý ale uspěl, takže Rusové dosáhli toho, čeho potřebovali,“ upozornil Ajbišev.
Ruská armáda se snaží obnovit taktiku kavaleristických útoků přímo na nepřátelské pozice, bez ohledu na ztráty, protože má převahu v živé síle, technice a munici, a takto dosahuje územních zisků.
Ukrajinská strana využívá vyspělé zbraně k tomu, aby nepříteli způsobila co nejcitelnější škody.
Rusové „se přemisťují hlavně na čtyřkolkách a motocyklech“, napsal dobrovolník Stanislav Bunjatov z ukrajinské 24. útočné brigády Ajdar. Ukrajinci je kosí. „Masa (mrtvých těl) je tu veliká. Ani se nechystají odnést těla, která zavalila všechny průseky v lese,“ uvedl Bunjatov.
Ruská armáda dokonce zřizuje celé jednotky motocyklistů.
Úleva pro vojáky
Ajbišev zmínil, že motocykly začali používat už v letech 2014 a 2015 doněčtí separatisté.
Ruská i ukrajinská média často přirovnávala protivníky na motocyklech k německým jednotkám z roku 1941 nebo k latinskoamerickým narkokartelům, které je používají při útocích, a blahosklonně se jim posmívala.
Motocykly však přinášejí i jiné výhody. Pomáhají vojákům nejen se zásobováním, ale také při přesunech, protože ti s sebou táhnou často batoh s padesáti kilogramy a ještě zbraně.
„Zbraně a nábojové pásy nejsou lehčí a motorka může převézt sto až 200 kg,“ upozornil Ajbišev.
Motocykly jsou navíc levné a nepodléhají sankcím, takže je může Čína do Ruska snadno dodávat.