Článek
Americká televize NBC News s odkazem na zdroje obeznámené se situací uvedla, že Trumpův tým s Bidenovou administrativou a také ukrajinskými představiteli už aktivně jedná o tom, jak ukončit válku s Ruskem. Trumpovi poradci ovšem ještě pro Ukrajince nepřišli s konkrétním návrhem, jak by příměří mělo vypadat.
Trump sice ostře kritizuje Bidenovo rozhodnutí o povolení úderů: „Velmi důrazně nesouhlasím s tím, aby se rakety posílaly stovky kilometrů do Ruska, řekl Trump v rozhovoru pro magazín Time. Jeho poradci to ovšem vítají, neboť se domnívají, že republikánovi za pár týdnů dají páku, jak přimět Rusko k vyjednávaní, uvedly zdroje deníku The Wall Street Journal (WSJ).
To samé platí pro zvýšenou pomoc, kterou Biden Ukrajině vyčleňuje před tím, než ráno 20. ledna předá funkci Trumpovi. Například zkraje prosince USA oznámily balík zbraní v hodnotě více než 17 miliard korun. Koncem listopadu zase Biden přislíbil Ukrajině dodávky protipěchotních min, aby Kyjev mohl co nejefektivněji zpomalit ruský postup na frontě.
USA oznámily velký balík vojenské pomoci Kyjevu
Že se za zavřenými dveřmi o příměří hovoří, naznačuje i generální tajemník NATO Mark Rutte, který v pátek oznámil, že na příští středu do Bruselu svolává schůzku o příměří ve válce na Ukrajině. Účastnit se kromě jeho osoby bude ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, jeho polský protějšek Andrzej Duda nebo šéfové Evropské rady Antonio Costa a Evropské komise Ursula von der Leyenová.
Minulý týden o příměří mluvil Trump se Zelenským a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem v Paříži, kde byla znovu otevřena katedrála Notre-Dame. Trump jim sdělil, že na dodržování případného příměří na Ukrajině by měli dohlížet vojáci z evropských zemí. Nevyloučil však, že by se USA do tohoto uspořádání nezapojily, i když by to nebylo v podobě vojáků.
Kromě toho, že si Trump přeje, aby na příměří dohlížela Evropa, vyzval starý kontinent i k tomu, aby více hovořil s Čínou. Slibuje si od toho, že by Peking mohl na ruského vůdce Vladimira Putina vyvinout větší tlak, aby konflikt na Ukrajině, který sám bezdůvodně rozpoutal, ukončil.
Obě strany se ovšem liší v názorech na to, jak by si válku přály ukončit. Ukrajina chce, aby Rusko stáhlo své jednotky z celého území, včetně Krymského poloostrova, který Moskva nezákonně anektovala v roce 2014. To Rusko odmítá a vzkazuje Ukrajině, že jednání připouští, ale že je potřeba, aby si Kyjev uvědomil situaci na frontě.
Putin se k jednání i k možnému konci války několikrát vyjadřoval. Tvrdí, že Ukrajina musí stáhnout své jednotky ze čtyř ukrajinských oblastí: Záporožské, Chersonské, Luhanské a Doněcké. Ruská armáda ovšem ani jednu z nich plně nekontroluje. Zároveň trvá na tom, že Rusku zůstane Krym.
Trump dlouhodobě tvrdí, že válku na Ukrajině ukončí za 24 hodin, a to ještě před nástupem do úřadu. Na veřejnosti nikdy neuvedl, jak toho chce docílit. Lidé z jeho okolí ovšem hovoří o tom, že plánuje konflikt zmrazit na frontové linii.