Článek
Do balíku budou spadat odpalovací zařízení a rakety Hawk, dělostřelecká munice ráže 105 a 203 milimetrů, bezpilotní systémy Puma, raketové systémy naváděné laserem a prostředky pro výcvik a údržbu.
Podle Bílého domu je pro Spojené státy při pomoci Ukrajině nyní klíčové, aby země napadená Ruskem dokázala ubránit své nebe před útoky na civilní infrastrukturu, ale také aby získala techniku potřebnou k provedení dlouho ohlašované protiofenzivy.
O začátku ukrajinské protiofenzivy už v polovině týdne informovala americká média a v pátek o ní hovořil také ruský prezident Vladimir Putin.
Protiofenziva začala a nedaří se, uvedl Putin
Dnes oznámený balík zvýšil hodnotu celkové vojenské pomoci Ukrajině od začátku ruské invaze v únoru 2022 na zhruba 39 miliard dolarů (asi 859 miliard korun). Dvě miliardy dolarů, které USA na nejnovější vojenskou pomoc vydají, vezme Pentagon ze zvláštního fondu vytvořeného na podporu Ukrajiny.
Vojenskou techniku objedná u výrobců, vybavení tedy nepůjde přímo z amerických zásob, připomíná Reuters. Na dostupnosti objednané techniky bude záviset i doba jejího dodání ukrajinské armádě.
Americký prezident Joe Biden již dříve prohlásil, že Spojené státy nechtějí útoky na Rusko, ale záleží na Ukrajině, jak americké zbraně použije.
Belgie dodá dělostřeleckou munici
Další vojenskou pomoc Ukrajině ohlásila v pátek také Belgie, která slíbila dělostřeleckou munici ráže 105 milimetrů v hodnotě 32,4 milionu eur (765 milionů korun).
Belgie zatím poskytla Kyjevu vojenskou pomoc celkem za 306 milionů eur (7,2 miliardy korun). Její součástí byly například lehké automatické pušky, munice, protitankové střely nebo minomety. Belgická armáda také pomohla vycvičit 700 ukrajinských vojáků.