Článek
Podle zdroje AP se schůzky zúčastní náčelníci generálních štábů téměř všech států NATO kromě Spojených států, a také neutrálního Irska, Kypru a Rakouska. Kromě toho se vzdáleně připojí i představitelé Austrálie, Nového Zélandu, Japonska a Jižní Koreje.
Ukrajinu bude zastupovat vojenský představitel, který je zároveň členem Rady národní bezpečnosti a obrany, uvádí zpráva AP.
Zdroj AP řekl, že Spojené státy nebyly pozvány, protože evropské státy chtějí ukázat, že mohou převzít odpovědnost za velkou část bezpečnostního rámce pro Ukrajinu po příměří.
V první části úterních rozhovorů bude předložen plán Francie a Británie na vytvoření „koalice ochotných“, která zaručí potenciální mírové urovnání na Ukrajině. Síly, které Francie a Británie plánují vytvořit, budou zaměřeny na uklidnění Ukrajiny a odstrašení od nové rozsáhlé ruské ofenzivy po jakémkoli příměří, řekl zdroj AP.
Druhá část rozhovorů podle něj bude zahrnovat „přesnější a konkrétnější“ diskuse, kde budou účastníci požádáni, aby řekli, zda mohou jejich ozbrojené síly přispět a jakým způsobem.
„Neznamená to ‚Tohle potřebujeme‘. Je to spíš ‚Co můžeš udělat?‘“ vysvětlil francouzský úředník. Zároveň zdůraznil, že konečné rozhodnutí o účasti v těchto silách padne na politické úrovni vládními představiteli jednotlivých zemí.
Schůzku náčelníků generálních štábů o Ukrajině oznámil ve svém projevu minulý týden francouzský prezident Emmanuel Macron.