Článek
„Administrativa prezidenta Donalda Trumpa sdělila spojencům, že nemůže podepsat prohlášení odsuzující útok, protože podle lidí obeznámených s diplomatickou korespondencí ,pracuje na zachování prostoru pro vyjednávání míru‘, zatímco jednání mezi Bílým domem a Kremlem pokračují,“ napsal Bloomberg.
Kanada, která letos skupině G7 předsedá, pak podle zdrojů agentury řekla spojencům, že bez souhlasu USA nemá smysl s prohlášením přijít. Návrh prohlášení obsahoval formulaci v tom smyslu, že útok ve městě Sumy je důkazem, že je Rusko odhodláno ve válce dál pokračovat, napsala agentura. Jak Bílý dům, tak kanadská vláda na žádost o oficiální komentář nereagovaly.

Ruské ministerstvo obrany připustilo, že útok na město Sumy provedlo, ale hájí jej tím, že zasáhlo shromáždění ukrajinského vojenského velitelského štábu, přičemž prý zabilo více než 60 vojáků. Trump, který útok označil za „strašný“, ale navzdory prohlášení Moskvy řekl, že mu bylo řečeno, že Rusko „udělalo chybu“.
Witkoff mluví o obchodních příležitostech s Moskvou
Trump v poslední době znovu z vyprovokování ruské invaze na Ukrajinu viní ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a kvůli vojenské podpoře Kyjeva kritizuje i svého předchůdce Joea Bidena.
Ruský úder na Sumy přišel dva dny poté, co ruský prezident Vladimir Putin s Trumpovým zvláštním zmocněncem Stevem Witkoffem v Petrohradu jednal téměř pět hodin o příměří na Ukrajině. Rozhovory s Putinem otevřely možnost „přetvořit“ rusko-americké vztahy a stabilizovat region prostřednictvím „velmi přesvědčivých obchodních příležitostí“, řekl Witkoff v pondělí večer Fox News, aniž by to upřesnil.