Článek
„Je to nerealizovatelný nápad. Prezident Zelenskyj používá různé argumenty a možná že má přehnané představy o kvalitě své armády,“ řekl Novinkám bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý.
Podle něj by bylo nad ukrajinské síly zajistit úkoly, které dnes v Evropě dělá americká armáda. „To není jen o lidech, ale také mít odpovídající techniku a vybavení. A Ukrajinci v žádném případě nemají nejmodernější techniku, která je potřeba,“ dodal.
Podle britského deníku The Financial Times se nápad nahradit americké vojáky, který patří do tzv. mírového plánu Zelenského, líbí nově zvolenému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi.
Nahradit americké vojáky v Evropě ukrajinskými? Trumpovi se líbí Zelenského návrh
Provozovat vojenské základny je podle Šedivého finančně velmi náročné. „Chápu, že prezident Zelenskyj se snaží vyjít vstříc Donaldu Trumpovi, ale kdyby to udělal, tak by ukrajinská ekonomika z velké části pracovala jen na nasazená vojska na území Evropy,“ dodal Šedivý.
Spojené státy mají okolo třiceti základen po celé Evropě, nejvíce v Německu, na kterých slouží několik desítek tisíc vojáků.
Šéf Aspen Institutu a bývalý velvyslanec u NATO Jakub Landovský soudí, že z politického hlediska je Zelenského návrh chytrý, ale prakticky je zatím neuskutečnitelný.
Bude to silná armáda, ale…
„Je to hodně předčasné, protože Ukrajina sama dnes potřebuje pomoc a materiál. Ale do budoucna bude patřit k největším a nejzkušenějším armádám v Evropě a spolupráce bude přínosná pro obě strany,“ řekl Novinkám Landovský.
Umístění ukrajinských jednotek by bylo reálné, jen pokud by se Ukrajina stala součástí Aliance. „Pokud nebude Ukrajina v NATO, tak bude potřebovat své vojáky na svém území, protože její ohrožení Ruskem nikdy neskončí,“ dodal Landovský.
Bezpečnostní analytik z Univerzity obrany Zdeněk Petráš také předpokládá, že Zelenskyj chce přilákat pozornost nového amerického prezidenta. „Je to ale plácnutí do vody, protože je to věc z mnoha vojensko-technických důvodů nereálná,“ řekl Novinkám Petráš.
Dodal, že si nedokáže představit, že by americká armáda nechala na základnách, které dnes v Evropě obývá, veškerý vojenský a logistický materiál. „Není ani dost možné, aby ukrajinské jednotky nahradily americkou techniku svou technikou, protože ji nemají v dostatečném množství a kvalitě,“ podotkl.
Američané posílají do Německa další vojáky
Problém by byl také se zásobováním. „Základny jsou zcela zásobovány ze Spojených států a toho materiálu je veliké množství a pochybuji, že by to dokázala zabezpečit Evropa,“ poznamenal Petráš.
Složité by podle Petráše bylo i vyjednat bezpečnostní smlouvy tak, aby základny dál plnily zájmy USA, NATO i států, kde základny leží. „To by vyžadovalo složitá politická a diplomatická jednání o tom, jak by přešla odpovědnost z jednotek USA na jednotky Ukrajiny,“ dodal Petráš.
Dalším problémem je, že by na aliančních základnách mohla jen stěží operovat armáda, která není v NATO. „Všechny systémy velení a řízení, komunikační a informační systémy fungují v utajeném modu a je potřeba k jejich používání mít bezpečnostní prověrku a tu ukrajinská armáda nemá,“ poznamenal odborník z Univerzity obrany.