Článek
„Ukrajinští činitelé dali Burnsovi najevo, že počítají s tím, že se jim do podzimu podaří osvobodit podstatné části území okupovaného Ruskem, proniknout dále na východ Ukrajiny, přesunout dělostřelectvo do blízkosti okupovaného Krymu a pak zahájit vyjednávání s Moskvou,“ napsal Washington Post.
Citovaný deník si nicméně pokládá otázku, jestli je takhle smělý plán reálný vzhledem k dosavadnímu vývoji konfliktu a průběhu dlouho očekávané protiofenzivy. Ta byla původně avizována jako jarní, už je léto a Ukrajinci se pohnuli řádově o několik vesnic.
Západ, který Ukrajinu masivně podporuje, upozorňuje, že postup je pomalý. Ukrajinští představitelé zase ztrácí nervy při neustálém opakování, že nejde o předplacenou válečnou show, nýbrž o krvavý válečných konflikt, v němž umírají lidé. Upozorňují také, že bez pořádné podpory letectva se postup realizuje jen těžko.
Je to jako útočit s luky a šípy, dejte nám F-16. Zalužného rozčílila kritika Západu
Americká podpora trvá
Šéf CIA nicméně Zelenského a představitele jeho bezpečnostních složek ujistil, že americká podpora trvá a pokračovat bude i poskytování zpravodajských informací Spojenými státy.
Burnsova cesta na Ukrajinu se odehrála těsně před krátkou vzpourou soukromé Wagnerovy vojenské společnosti proti ruskému armádnímu velení. Šéf CIA po ukončení rebelie mluvil se svým ruským protějškem, šéfem rozvědky SVR Sergejem Naryškinem, aby ho ujistil o tom, že Spojené státy se vzpourou neměly nic společného. To veřejně zdůraznil i americký prezident Joe Biden.