Článek
„Dokud nejsou terčem útoků města, civilisté nebo obytné oblasti, musíte to akceptovat,“ dodal sociálnědemokratický ministr s tím, že tak nečiní s potěšením. Západ podle něj přesto musí mít na paměti, jakým způsobem se válka vede. „Pokud Ukrajina požaduje určitý typ bomb, který je celosvětově zakázán, musíte říct ne,“ citoval z rozhovoru web listu Frankfurter Allgemeine Zeitung s tím, že Kyjev žádal například o kazetovou munici či fosforové bomby.
Pistorius se také vyjadřoval ke stavu vybavení ruské armády. „Víme, že materiál, který se teď dováží ze skladů, je zčásti v žalostném stavu,“ prohlásil podle deníku Bild s tím, že jde například o tanky z 50. a 60. let minulého století. Zároveň ale připustil, že výrobní kapacity Ruska je velmi těžké odhadnout.
Pozvánka do NATO počká
Urychlený vstup Ukrajiny do Severoatlantické aliance Pistorius odmítl s tím, že členské státy musí o věci rozhodovat s chladnou hlavou. „Dveře jsou otevřeny, ale teď není čas na rozhodnutí,“ řekl na stanici ZDF.
O budoucnosti Ukrajiny v NATO ujišťoval během čtvrteční návštěvy Kyjeva generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přitom naléhal, aby „odpovídající rozhodnutí“ bylo přijato už na červencovém aliančním summitu v litevském Vilniusu. „Neexistuje jediná objektivní překážka, která by bránila přijetí politického rozhodnutí o pozvání Ukrajiny do Aliance,“ prohlásil podle magazínu Newsweek.