Hlavní obsah

Ukrajinské drony zaútočily na letecké závody v Tatarstánu

Na průmyslové podniky v Kazani, administrativním centru ruského Tatarstánu zaútočily v pondělí ukrajinské drony. Výbuchy se ozvaly zejména z čtvrti, kde se nachází několik velkých leteckých podniků. Tatarstánské úřady bezprostředně po útoku připomněly místním obyvatelům zákaz zveřejňování videí s útoky dronů na sociálních sítích.

Foto: Profimedia.cz

Ukrajinské drony zaútočily na leteckou továrnu v Kazani v ruském Tatarstánu, kde se vyrábějí mimo jiné bombardéry Tupolev Tu-160.

Článek

Exploze a požáry podle portálu The Kyiv Independent zasáhly především kazaňskou městskou část Aviastroitělnyj a Kazaňský letecký závod, na nějž se vztahují sankce Evropské unie a proslul výrobou strategických bombardérů Tupolev Tu-160 a dálkových bombardérů Tupolev Tu-22. Portál Astra na Telegramu přinesl záběry poničené letecké továrny.

Drony podle The Kyiv Independent zaútočily také na nedaleké letiště Borisoglebskoje, kde je několik nádrží na letecké palivo.

Tatarstánské úřady tvrdí, že se protiletecké obraně podařilo všechny ukrajinské drony zneškodnit. „Nikomu se nic nestalo a škody hlášeny nejsou,“ tvrdil šéf Tatarstánu Rustam Minnichanov.

Ruská federální agentura pro leteckou dopravu uvedla, že kvůli útoku zastavila na několik hodin provoz mezinárodního letiště v Kazani, letiště Begiševo, které se nachází v nedalekém Nižněkamsku, a také letiště Iževsk severovýchodně od administrativního centra Tatarstánu.

WebTatarinform.ru na svém telegramovém kanálu varoval obyvatele Kazaně a dalších oblastí Tatarstánu, aby nezveřejňovali videa s útoky dronů. Záznamy s nočními útoky ukrajinských dronů na letecké závody v Kazani se tak začaly ztrácet ze sociálních sítí.

„V případě útoku bezpilotníků je nesmírně důležité nezveřejňovat videa letů dronů, na nichž lze podle orientačních bodů rozlišit místo a terén útoku. A za žádných okolností nezveřejňujte videa se záznamy aktivace systémů protivzdušné obrany, protože to odhaluje jejich polohu, pomáhá upravit let útočníka a ohrožuje vaši vlastní bezpečnost,“ připomněla na účtu kancelář kazaňského starosty.

Ruská montovna dronů zaměstnává stovky studentek z Ugandy

Evropa

Ukrajinské drony na cíle v Kazani, která je od ukrajinských hranic vzdálena vzdušnou čarou asi 900 kilometrů, či v Nižněkamsku vzdáleném přes 1200 kilometrů neútočí poprvé. Namátkou lze připomenout útok z loňského května či prosince, kdy se jejich cílem stal komplex ropných rafinerií Taneco či továrna na výrobu motorových paliv TAIF-NK v Nižněkamsku.

„Pozornost“ ukrajinských bezpilotníků také přitahují montovny ve městě Jelabuga (tatarsky Alabuga), kde se z dílů íránské provenience dávají dohromady bezpilotníky Šáhed, v Rusku známé jako Geraň.

Další ukrajinská akce hluboko v ruském týlu. Drony zaútočily na Tatarstán

Válka na Ukrajině

Výběr článků

Načítám