Článek
Exploze a požáry podle portálu The Kyiv Independent zasáhly především kazaňskou městskou část Aviastroitělnyj a Kazaňský letecký závod, na nějž se vztahují sankce Evropské unie a proslul výrobou strategických bombardérů Tupolev Tu-160 a dálkových bombardérů Tupolev Tu-22. Portál Astra na Telegramu přinesl záběry poničené letecké továrny.
Drony podle The Kyiv Independent zaútočily také na nedaleké letiště Borisoglebskoje, kde je několik nádrží na letecké palivo.
Reports about a Ukrainian drone attack in the Russian city of Kazan, Republic of Tatarstan. Russian air defenses were activated in the area.
— Status-6 (Military & Conflict News) (BlueSky too) (@Archer83Able) January 20, 2025
Kazan is located over 900km from the border with Ukraine. pic.twitter.com/TYUzsZw3hq
Tatarstánské úřady tvrdí, že se protiletecké obraně podařilo všechny ukrajinské drony zneškodnit. „Nikomu se nic nestalo a škody hlášeny nejsou,“ tvrdil šéf Tatarstánu Rustam Minnichanov.
Ruská federální agentura pro leteckou dopravu uvedla, že kvůli útoku zastavila na několik hodin provoz mezinárodního letiště v Kazani, letiště Begiševo, které se nachází v nedalekém Nižněkamsku, a také letiště Iževsk severovýchodně od administrativního centra Tatarstánu.
Fire reported near aviation plant in Russia's Tatarstan amid drone attackhttps://t.co/YXTLWONMYy
— Sun5 (@55Sun5) January 20, 2025
WebTatarinform.ru na svém telegramovém kanálu varoval obyvatele Kazaně a dalších oblastí Tatarstánu, aby nezveřejňovali videa s útoky dronů. Záznamy s nočními útoky ukrajinských dronů na letecké závody v Kazani se tak začaly ztrácet ze sociálních sítí.
„V případě útoku bezpilotníků je nesmírně důležité nezveřejňovat videa letů dronů, na nichž lze podle orientačních bodů rozlišit místo a terén útoku. A za žádných okolností nezveřejňujte videa se záznamy aktivace systémů protivzdušné obrany, protože to odhaluje jejich polohu, pomáhá upravit let útočníka a ohrožuje vaši vlastní bezpečnost,“ připomněla na účtu kancelář kazaňského starosty.
Ruská montovna dronů zaměstnává stovky studentek z Ugandy
Ukrajinské drony na cíle v Kazani, která je od ukrajinských hranic vzdálena vzdušnou čarou asi 900 kilometrů, či v Nižněkamsku vzdáleném přes 1200 kilometrů neútočí poprvé. Namátkou lze připomenout útok z loňského května či prosince, kdy se jejich cílem stal komplex ropných rafinerií Taneco či továrna na výrobu motorových paliv TAIF-NK v Nižněkamsku.
„Pozornost“ ukrajinských bezpilotníků také přitahují montovny ve městě Jelabuga (tatarsky Alabuga), kde se z dílů íránské provenience dávají dohromady bezpilotníky Šáhed, v Rusku známé jako Geraň.