Článek
„Jsme na tak kritické úrovni, kdy si již nemůžeme být jisti, že protivzdušná obrana funguje správně. Lidé, kteří byli vycvičeni na Západě a měli skutečné dovednosti, jsou posíláni na frontu do boje, pro který nemají žádný výcvik,“ cituje deník The Guardian důstojníka z postižených jednotek, který si přál zůstat v anonymitě.
Poslankyně Mariana Bezuhlaová v listopadu na sociální síti Telegram napsala, že muži z protiletadlové jednotky jsou přeřazováni k pěchotním jednotkám, což má za následek méně sestřelených ruských dronů. Jurij Ihnat, mluvčí sil protivzdušné obrany, v té době potvrdil, že k takovým přesunům došlo, a řekl, že byly „velmi bolestivé“. Popřel však, že by to mělo nějaký vliv na rychlost střelby.
Rusové nás drtí v Kurské oblasti, přiznává ukrajinský major
The Guardian ale cituje další zdroje, které potvrzují, že požadavky na uvolnění většího počtu lidí práci protivzdušné obrany jen ztěžují. „Trvá to rok a je to stále horší a horší,“ řekl další důstojník. Jeho jednotka se již „scvrkla na méně než polovinu své plné síly“.
Ukrajinský generální štáb se snaží zprávu deníku The Guardian relativizovat. Uvedená tvrzení jsou „nedůvěryhodná a nepravdivá“. V příspěvku na facebooku se uvádí, že zatímco někteří vojáci byli přesunuti z týlových jednotek do bojových pozic, netýká se to specialistů protivzdušné obrany, kteří mají „za úkol chránit ukrajinské nebe“.
Armádu posilují jen starší muži
Reportér deníku The Guardian popisuje, jak se na nádraží v západoukrajinském městě Kovel připravoval muž se šedivými vlasy, oblečený do uniformy, k nástupu do vlaku. Malý chlapec ho objal pod koleny a zdráhal se pustit. „No tak, Dimo, rozluč se s dědečkem,“ řekla mu matka a táhla ho pryč. O několik minut později vlak i s nastoupivším mužem vyjel ze stanice a vydal se na dlouhou cestu na východ země, směrem k frontovým liniím. Dcera a vnuk, oba v slzách, mávali z nástupiště. Podobné scény se nyní často odehrávají na Ukrajině, kde se vyčerpaná armáda stále více skládá ze starších mužů. Prezident Volodymyr Zelenskyj se ale zdráhá snížit věk pro mobilizaci ze současných 25 na 18 let.
„Lidé, které nyní dostáváme, nejsou jako lidé, kteří tam byli na začátku války,“ řekl jeden voják, který v současné době slouží u ukrajinské 114. brigády územní obrany. „V poslední době jsme přijali 90 lidí, ale pouze 24 z nich bylo připraveno se přesunout na pozice. Zbytek byli staří, nemocní nebo alkoholici. Před měsícem se procházeli po Kyjevě nebo Dnipru a teď jsou v zákopu a sotva drží zbraň. Špatně vycvičení a špatně vybavení,“ řekl.
Únava z tři roky trvající války si vybírá daň. Z průzkumu kyjevského Razumkovova centra, vyplynulo, že 46 procent respondentů souhlasilo s tím, že „není žádná ostuda vyhýbat se vojenské službě“, zatímco pouze 29 procent nesouhlasilo.