Hlavní obsah

Ukrajincům docházejí americké střely ATACMS

3:06
3:06

Poslechněte si tento článek

Ukrajinské armádě docházejí americké střely dlouhého doletu ATACMS, kterými mohou od půlky listopadu díky povolení z USA pálit i hluboko do ruského území. Informuje o tom americký deník The New York Times, podle něhož jich Ukrajinci od Washingtonu získali dohromady asi 500, ale v době, kdy dostali povolení zasahovat s nimi i cíle v Rusku, jich měli už jen zhruba padesát.

Foto: John Hamilton, ČTK/AP

Ilustrační foto

Článek

Ukrajinci střely ATACMS před nasazením v Rusku používali zejména při úderech na ruské strategické cíle v okupovaných oblastech na východě Ukrajiny. Povolení k úderům i na ruské území 17. listopadu udělil Kyjevu americký prezident Joe Biden.

Stalo se to poté, co Rusové zapojili do bojů severokorejské vojáky. Do Ruska jich mělo přijet až 12 tisíc a nasazeni byli v ruské Kurské oblasti, kam pronikli Ukrajinci na začátku srpna.

V době, kdy dostali povolení použít ATACMS i na cíle v Rusku, měli ale Ukrajinci těchto střel už jen velmi málo: jen několik desítek, možná dokonce jen padesát, uvedly zdroje deníku The New York Times (NYT).

To se nám samozřejmě líbí. Kreml pochválil Trumpa

Válka na Ukrajině

Že by Kyjev získal těchto střel více, nepovažuje list za pravděpodobné, a to zejména v souvislosti s novou administrativou zvoleného prezidenta Donalda Trumpa, který do Bílého domu usedne 20. ledna. Trump už dříve uvedl, že s nasazením ATACMS v Rusku „vehementně nesouhlasí“. To vzápětí ocenila Moskva, která se netají úmyslem přivlastnit si kus ukrajinského území a kritizuje jakoukoli pomoc napadené zemi.

Kromě ATACMS mají Ukrajinci také britské střely Storm Shadow, respektive francouzské SCALP, které také mohou používat v Rusku. Ani těch ale nemají velké množství. Britští představitelé navíc uvedli, že už nemají mnoho dalších, které by Ukrajině mohli poskytnout.

Ukrajinci od udělení povolení všechny zmíněné typy střel proti cílům v Rusku několikrát použili. Podle NYT, který se odkazuje na ruské ministerstvo obrany a ruské vojenské blogery, by mělo jít celkem o 45 případů: 31 ATACMS a 14 Storm Shadows. Číslo nelze nezávisle ověřit.

Představitelé USA a NATO pro NYT uvedli, že tyto útoky byly účinné. Zároveň se ale domnívají, že by Ukrajina měla být uvážlivější v počtu použitých raket a více vybírat při zaměřování cílů.

Podle oslovených úředníků nejničivější útok Ukrajinců postihl ruský velitelský bunkr v Kurské oblasti, na který 20. listopadu Kyjev vyslal střely Storm Shadow. Den předtím Ukrajinci udeřili pomocí ATACMS na muniční sklad u města Karačev v Brjanské oblasti.

Rusové na údery západních střel dlouhého doletu reagovali vypálením mezikontinentální balistické rakety Orešnik, kterou zasáhli ukrajinské město Dnipro. Ruský vůdce Vladimir Putin pak pohrozil Ukrajině, že pokud nepřestane používat ATACMS k úderům na ruské území, Rusové orešnik pošlou přímo na Kyjev.

Ukrajina zaútočila pomocí raket ATACMS na vojenské letiště, tvrdí Rusové. Peskov slibuje odvetu

Válka na Ukrajině

Výběr článků

Načítám