Článek
„V důsledku pádu úlomků raket došlo ke ztrátám na životech v řadách personálu. Nedošlo k žádným škodám, ale dvě budovy na území letiště a tři vojenská vozidla, jakož i civilní automobily na přilehlém parkovišti byly lehce poškozeny,“ uvedlo ruské ministerstvo citované Meduzou.
Ruská armáda k tomu dodala, že útok se „neobejde bez odezvy“, což podle ruské agentury RIA Novosti uvedl ve čtvrtek i mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. „Odpověď bude následovat, až to budeme považovat za vhodné,“ prohlásil.
Ukrajina prozatím nepotvrdila ani nevyvrátila, zda na letiště skutečně zaútočila.
Informoval o něm také ruský zpravodajský telegramový kanál Astra, který uvedl, že si čtvrteční raketový útok vyžádal jednu oběť, dalších 26 vojáků mělo být zraněno. Podle Astry mělo dojít v noci na čtvrtek k několika výbuchům. Zveřejnil také sérii videí, které zachycují poškození budovy, aut a také samotné výbuchy, k nimž mělo dojít okolo půl páté ráno (půl třetí SEČ).
Americké rakety ATACMS poprvé zasáhly cíle v hloubi Ruska
Astra dále uvedla, že kromě letiště útok poškodil také kotelnu v areálu leteckého závodu, který má za úkol opravovat ruská letadla. Bez tepla mělo zůstat dalších 27 bytových domů a obyvatelé si stěžovali, že některé letecké kryty nebyly dostupné.
Že k útoku došlo, naznačují i Američané, kteří ve středu varovali, že ruští okupanti mohou na Ukrajině znovu nasadit balistickou raketu středního doletu Orešnik, kterou před několika týdny použili při útoku na Dnipro. Ukrajinci se k útoku prozatím nevyjádřili.
Ukrajina může americké střely ATACMS nasazovat v hloubi ruského území v listopadu v reakci na nasazení severokorejských vojáků na ukrajinské frontě. Od té doby Kyjev střely použil minimálně dvakrát: poprvé v noci na 19. listopadu měli Ukrajinci zasáhnout muniční sklad u města Karačev v Brjanské oblasti, 25. listopadu pak na vojenské letiště v Kurské oblasti.