Článek
Podle informací v analýze Ukrajinské pravdy z loňského října byla hráz Kachovské přehrady stavěna tak, aby odolala i ostřelování, a zničena by mohla být leda taktickým jaderným úderem nebo umístěním náloží uvnitř. Ukrajinský expert na výbušniny Vasyl Opanasjuk k tomu uvedl, že odpálení 5 až 6 tun TNT, tedy zhruba jeden kamion, by v přehradě vytvořilo pětimetrovou díru, zatímco k opravdu vážnému poškození by bylo potřeba deset takových kamionů.
„Zásah byl zřejmě ze salvového raketometu Vilcha M (RS-2),“ řekl nejmenovaný představitel TASSu. Podle něj byla v důsledku ostřelování zničena částečně konstrukce vodní elektrárny. Jeho tvrzení nelze nijak ověřit. Ze zničení hráze se obviňují obě strany navzájem.
Pod tlakem vody se zřítila tři pole přehrady. Od té doby se situace zhoršila. Podle ruských záchranných služeb „bylo poškozeno 11 z 28 polí přehrady a dochází ke kaskádovému porušení,“ napsal TASS.
Rusy dosazený starosta Nové Kachovky Vladimir Leontěv původně uvedl, že noc byla klidná a nebyly slyšet žádné výbuchy. Pak sdělil, že noční ostřelování vedlo ke zničení ventilů bran a voda se začala nekontrolovaně valit. Dodal, že škody jsou velmi vážné, ale nejhorší už pominulo. Obyvatele Nové Kachovky nebylo nutné evakuovat, i když hladina vody v řece ve městě dosáhla čtyř metrů.
Uvedl, že ostřelování Nové Kachovky ze strany Ukrajinců pokračuje.
Leontěv označil zničení přehrady za teroristický čin a katastrofu, kterou „způsobily ukrajinské úřady a ti, kdo je řídí.“
Zelenskyj: Ruští teroristé
Volil podobná slova, jako ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který ovšem z terorismu obvinil Rusy. „Ruští teroristé. Zničení přehrady vodní elektrárny Kachovka jen potvrzuje celému světu, že je třeba je vyhnat ze všech koutů ukrajinského území,“ uvedl Zelenskyj na Twitteru a připojil video poškozené přehrady. Později dodal, že ani vodou, ani raketami Rusové Ukrajinu nezastaví.
Zelenskyj zároveň svolal kvůli protržení Kachovské přehrady mimořádné jednání bezpečnostní rady.
Tajemná Vilcha M
Systém Vilcha-M je odvozen ze salvového raketometu Smerč ráže 300 mm, který ovšem odpaloval neřízené střely. Nově byly střely vybaveny naváděním pomocí GPS, kdy se řídí pomocí tzv. plynových kormidel, tedy otevírám ventilů umožňujícím části vytékajícího plynu unikat do stran. Vzhledem k tomu, že rakety mají dostřel 110 km, překonávají dosah raket M31 vypalovaných z amerického systému HIMARS. Navíc mají více než dvakrát těžší hlavici o hmotnosti 250 kg.
Podle serveru TheDrive má Ukrajina jen malý počet těchto systémů, ale už byly opakovaně použity. Vilcha už byla nasazena, řekl v březnu tajemník Národní asociace ukrajinských zbrojařských podniků Ivan Vinnyk: „Ano, Vilcha byla použita v boji.“ Dodal, že poprvé v květnu 2022. Uvedl, že od roku 2018, kdy začala výroba, bylo vyrobeno 100 jednotek.
Spekuluje se, že právě tyto rakety byly letos použity k ostřelování Mariupolu.
Rusové vyhodili do povětří Kachovskou přehradu, probíhá evakuace obyvatel
Kachovská přehrada - mnohonásobně větší než české přehrady
Kachovská přehrada je nádrž na řece Dněpr na jižní Ukrajině, někdy se jí přezdívá Kachovské moře. Leží na území Chersonské, Dněpropetrovské a Záporožské oblasti. Svou rozlohou 2155 kilometrů čtverečních je to druhé největší umělé jezero na Ukrajině, po Kremenčucké přehradě. Byla postavena v roce 1956. Kachovská vodní elektrárna má výkon 350 megawatů.
Rozloha přehrady je obrovská. Pro srovnání: největší česká přehradní nádrž Lipno má rozlohu 48,7 kilometrů čtverečních, což znamená, že Kachovská přehrada je téměř 45krát větší. A s objemem 18,2 kilometrů krychlových tato přehrada zadržovala 25krát více vody než Orlická přehrada, která má z českých přehrad největší objem (0,715 km3).
Přehradní jezero leží ve výšce 44 metrů nad mořem, je dlouhé 230 kilometrů a široké maximálně 25 kilometrů. Hluboké je v průměru 8,4 metru, v nejhlubším místě pak 36 metrů. Jezero zamrzá koncem listopadu až začátkem prosince, rozmrzá v polovině února až začátkem března. Z přehrady odtéká kromě Dněpru ještě Severokrymský kanál, který slouží suché oblasti severního Krymu k zavlažování a zásobování vodou.
Výstavba přehrady vytvořila hlubokovodní cestu na dolním toku Dněpru a její vody se využívají k lodní dopravě, zavlažování, zásobování vodou, pro rybolov a rekreaci. Přehradní jezero zasahuje až k Záporoží, kde okolo ostrova Chortycja pod jeho vodami zanikly obávané peřeje, od kterých město odvozuje svůj název (za porihy = za peřejemi).
Přehradu od začátku invaze na Ukrajinu okupují Rusové. Ti začátkem loňského listopadu otevřeli přepady u Kachovské elektrárny a objem přehrady klesl na nejnižší úroveň za poslední tři desetiletí, což ohrozilo zásoby pitnou vodou stejně jako chladicí systém pro Záporožskou jadernou elektrárnu. Od prosince 2022 do února 2023 poklesla vodní hladina o dva metry. Od února hladina vody v přehradě neustále stoupala a podle ukrajinské společnosti Ukrhidroenerho stojí ruské aktivity na přehradě za zaplavením několika osad v ukrajinské Záporožské oblasti.
Zdroj: ČTK