Článek
Tou dobou podle ukrajinské diplomacie vstoupí v platnost nový zákon, jenž mění pravidla mobilizace vyhlášené na Ukrajině před více než dvěma lety v reakci na ruskou invazi. Jeho hlavním úkolem je podle médií podchytit všechny muže podléhající branné povinnosti a aktualizovat jejich údaje, což má úřadům zjednodušit povolávání do armády.
Norma předpokládá, že Ukrajinci žijící bez vojenských dokladů v zahraničí si nebudou moci zařídit nový pas či získat konzulární služby.
Středeční vládní rozhodnutí ohledně vydávání pasů mužům v branném věku pouze na území Ukrajiny, a nikoliv tedy i na diplomatických misích v zahraničí, se podle agentury nevztahuje na obyvatele země, kteří mají během válečného stavu povolení k překročení hranic včetně lidí se zdravotním postižením.
Ukrajincům v odvodovém věku už jejich konzuláty v zahraničí nepomůžou. Leda s cestou domů
Bezprostředně po rozsáhlém vpádu ruských vojsk do země 24. února 2022 mnoho Ukrajinců narukovalo do armády dobrovolně. Po více než dvou letech bojů však Ukrajina podle Reuters čelí nedostatku vojáků, kteří zemi brání před větší a lépe vybavenou ruskou invazní armádou.
V zahraničí žijí statisíce ukrajinských mužů v branném věku, napsal Reuters. Podle statistického úřadu Eurostatu žilo v Evropské unii k lednu letošního roku přibližně 4,3 milionu ukrajinských válečných uprchlíků, kteří mají dočasnou ochranu. Nejvíce utečenců před ruskou agresí na Ukrajině přijaly Německo, Polsko a Česko.
Polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz ve středu podle Reuters uvedl, že jeho země je připravena pomoci Ukrajině při návratu mužů v branném věku do vlasti. Jak by chtěla Varšava v tomto ohledu konkrétně pomoci, neupřesnil. „Myslím, že mnoho Poláků je pobouřeno, když vidí mladé ukrajinské muže v hotelích a kavárnách a když poslouchají, jak velké úsilí musíme vynaložit, abychom pomohli Ukrajině,“ řekl Kosiniak-Kamysz.