Hlavní obsah

Ukrajinci svádějí tvrdé boje, v klíčových směrech ustupují

8:23
8:23

Poslechněte si tento článek

Ukrajinští vojáci se už měsíce tvrdě brání ruským útokům, přesto se stahuje smyčka okolo Pokrovsku a Velyké Novosilky, kde Ukrajinská pravda na základě rozhovorů s vojáky označila situaci za kritickou. Od pádu Avdijivky na začátku loňského roku se ji nedaří stabilizovat. Velmi vážná situace je i v Časiv Jaru a Torecku, jejichž většinu už Rusové okupují a dále postupují. Ukrajinci drží jen třicet procent jejich rozlohy. Mnoho civilistů přitom nebylo evakuováno.

Foto: Novinky

Stav fronty u Pokrovsku

Článek

Hlavní směr ruského útoku vede na Pokrovsk na jihozápadě Doněcké oblasti. Na samotné město ještě ruské jednotky nezaútočily, snaží se vyhnout boji ve městě a chtějí je odříznout. Stojí od něj ve vzdálenosti tří kilometrů. Obklíčily je ze tří čtvrtin. Hrozbou je nejen pád města a obklíčení nedalekého Myrnohradu, ale také riziko postupu ruských jednotek do sousední Dnipropetrovské oblasti. Od její správní hranice stojí jen pět kilometrů, poté co pronikly do vesnic Kotlyne a Udačne. Přes ně vede železniční trať Pokrovsk–Mežova–Dnipro, pomocí níž se zásobuje město, napsala Ukrajinska pravda.

Velitel 108. samostatného mechanizovaného praporu Vovky Da Vinci (Da Vinciho vlci) Serhij Filimonov upozornil, že právě tato trať je jejich cílem, aby „omezili vjezd do Pokrovsku“. Pak už zbývá k dispozici jen druhá větev této železnice vedoucí do Dnipra přes Pavlohrad. I ta je ale ohrožena ruským postupem, stejně jako s ní paralelně vedená dálnice spojující Dnipro a Pokrovsk, která pokračuje do Doněcku.

Foto: Alina Smutko, Reuters

Ukrajinské vojenské vozidlo míjí značku Pokrovsk.

Fatální problémy obránců

Ukrajinska pravda upozornila na problémy s obranou města, především na nesystematické doplňování zbraní, munice i lidí. Osvědčené jednotky nejsou zavčas a dostatečně doplňovány. Úroveň výcviku nových je malá, takže mají velké ztráty na lidech a technice. Stoupá i počet dezercí. Ani velení a logistika nejsou dobré.

Ve Francii vycvičená 155. mechanizovaná brigáda Anna Kyjevska včas nedorazila na své pozice. Zástupce jednotky se na to ptal Filimonov: „Odpověděl mi – v autobusu nebyly prostředky elektronického boje. Vy budete vozit lidi na pozice autobusem? Odpověděl, že nevěděl, jak jinak to udělat.“ Zástupce velitele Filimonovovi potvrdil, že pozice drží, ale s některými oddíly není spojení, nemají rádia: „Jedna pozice je v kontaktu, když se dostane na internet. To znamená, že se nepřipojuje přes starlink, ale přes mobilní internet. Ti lidé byli naprosto nepřipraveni na boj, takže dezertovali, aby si zachránili životy. Já je neodsuzuju.“

Foto: Reuters

Ukrajinští dělostřelci pálí z houfnice D-30 na ruské pozice v Záporožské oblasti

Anna Kyjevska je jednou ze 14 nově postavených brigád. Každá přišla na 900 milionů eur. Kvůli dezercím a podezření na zneužití pravomoci bylo už zahájeno vyšetřování. Ukázalo se, že velitelství Západ, které bylo pověřeno jejím sestavením, nemělo zdroje, vojáky ani zbraně nebo velitelské kádry pro ustavení nové brigády, napsala Ukrajinska pravda. Na výcvik do Francie byli posláni i nezkušení vojáci, kteří neprodělali základní výcvik nebo byli v armádě jen dva měsíce. Tam jich 50 uteklo.

Ukrajinští vojáci při výcviku ve Francii dezertovali, potvrdila Paříž

Válka na Ukrajině
Foto: Viacheslav Ratynskyi, Reuters

Ukrajinští vojáci, kteří se po dezerci vrátili do armády, cvičí u Pokrovsku.

Velyké Novosilce hrozí obklíčení

Za skoro kritickou označila Ukrajinska pravda i situaci u Velyké Novosilky na jihu Doněcké oblasti, ze které předloni v létě Ukrajinci postupovali podél řeky Mokri Jaly k Azovskému moři. V sobotu začali útočit Rusové ve dvou směrech dvěma mechanizovanými kolonami a několik obrněných vozidel proniklo až do obce. „Útok dokonale načasovali do dvou hodin, kdy byla mlha a padal déšť se sněhem. V tu dobu nelze použít drony. Útok usnadnilo, že před několika dny dobyli vesnici Vremivka, přes niž vedla jedna z posledních zásobovacích tras do Velyké Novosilky od západu ze Zeleného Pole. Ani na ní ale nebylo možné používat vozidla. Byla pod palbou.

Foto: Novinky

Červeně jsou zobrazeny ruské síly, světle červeně oblast bojů.

Aktuálně hrozí obklíčení ukrajinských obránců, řekl Ukrajinské pravdě jeden z velitelů: „Rusové nás mačkají ze tří strana, od Vremivky a Neskučného, od Zolotoj Nyvy a Šachtarského (z východu) a od Novoho Komara. Pokusí se obklíčení uzavřít.“ Největším problémem je opět nedostatek vojáků, 110. brigáda od začátku útoku na Velykou Novosilku dostala jen dvacet lidí.

Obranu komplikuje terén, kdy obec ležící v údolí je rozdělená řekou Mokri Jaly na tři části. Rusové ji ostřelují z výšin z raketometů Grad a TOS-1s termobarickou hlavicí.

Ukrajinci drží jen třetinu Torecku a Časiv Jaru

Komplikovaná je také situace na severu Doněcké oblasti ve směru na poslední dvě velká ukrajinská města v oblasti, na Kramatorsk a Slovjansk. Bránu k nim představuje Kosťantynivka. Rusové se k ní snaží postoupit ze dvou směrů, přes Toreck z jihovýchodu a z východu přes Časiv Jar. Jak v Torecku, tak v Časiv Jaru, kde se svádějí tvrdé boje v zástavbě, je situace vážná.

Foto: Ukrainian Armed Forces, Reuters

Ukrajinský voják u Časiv Jaru připravuje k výstřelu americkou samohybnou houfnici M109 Paladin.

Už 70 procent Torecku padlo podle Ukrajinské pravdy do rukou nepřítele. Rusové uvádějí 90 procent, ale nedoložili to. Také v Časiv Jaru drží Ukrajinci už jen 30 procent jeho rozlohy, ale o 20 dalších procent se stále tvrdě bojuje. Obranu jim komplikuje, že ztratili velký kombinát na výrobu žáruvzdorných materiálů pro formy na výrobu odlitků a nyní se už musejí bránit jen v obytných domech.

Netradiční taktiky boje

Pád Torecku, který leží na výšině, a zejména jeho čtyř 200 metrů vysokých hald, by Rusům umožnil ostřelovat silnici z Pokrovsku do Kosťantynivky i samotnou Kosťantynivku. Toreck s mnoha podsklepenými budovami je navíc pro obranu vhodnější než za ním ležící pole.

Rusové přistoupili k nové taktice, pronikají do sklepů a přízemí domů, kam přinášejí protitankové miny TM-62 a odpalují je. Jejich exploze způsobuje větší škody než dopad dělostřeleckého granátu. Protože mina může snadno vybuchnout, nosí je a odpalují ruští vězni. I Ukrajinci používají tuto taktiku, ale miny odpalují na dálku.

Foto: Sofiia Gatilova, Reuters

Ukrajinský voják pálí u Vovčansku na severu Charkovské oblasti z minometu ráže 120 mm.

Problémem je opět nedostatek lidí. Velitel ukrajinské prezidentské brigády s krycím jménem Mozok si také stěžoval na trvale nízkou kvalitu minometných granátů ráže 120 mm: „Existují různí výrobci. Jsou tací, jejichž miny létají. A jsou také takové, které ani neodvezete do palebných postavení a vrátíte je.“

Jde o miny z jedné nejmenované továrny, která neměla s výrobou munice zkušenosti, a přesto dostala loni obří zakázky za desítky miliard hřiven a 75procentní zálohu, i když neměla vhodné prostory a patřičné vybavení, napsala už dříve Ekonomična pravda.

V Časiv Jaru zase Rusové využívají pro útoky roury kanálu Siverskij Doněc–Donbas, jimiž se mohou nepozorovaně pohybovat, protože mají průměr dva metry. Stejnou taktiku použili i při průniku do Avdijivky.

Ohrožený Kupjansk a Lyman

Složitá je i situace u Kupjansku, od kterého Rusové stojí dva až tři kilometry, ale nepodařilo se jim tam zatím překročit řeku Oskil. To se jim povedlo jen jižně od Kupjansku, kde se pokoušejí rozšířit předmostí. Kvůli řece nemohou uplatnit taktiku obklíčení města, a tak se pokoušejí severně od něj přerušit zásobovací trasy. I u Lymanu je situace složitá, protože Rusové začátkem ledna překročili řeku Žerebec u obce Ivanivka, kde se pokoušejí rozšířit předmostí.

Rusové zablokovali důležitou zásobovací cestu pro Pokrovsk

Válka na Ukrajině

Otřesená morálka. Kurachove je obsazeno, uvádějí Ukrajinci. Rusové postupují i jinde

Válka na Ukrajině

Výběr článků

Načítám