Článek
„Vojáci speciální jednotky HUR Grupa 13 dne 31. prosince poprvé sestřelili vzdušný cíl pomocí útočného námořního dronu Magura V5 vyzbrojeného raketami,“ uvedla ukrajinská vojenská rozvědka.
Dodala i podrobnosti: „Během bitvy v Černém moři u mysu Tarchankut na dočasně okupovaném Krymu byl zničen raketami R-73 ruský vrtulník Mi-8. Ještě jeden tento nepřátelský vrtulník byl poškozen palbou a podařilo se mu dosáhnout letecké základny.“
Video zachycuje vrtulník Mi-8, jehož silueta je jasně patrná. Je vidět i odpálení rakety R-73, která kličkuje k cíli. Gejzíry vody naznačují, že si posádka vrtulníku byla vědoma přítomnosti bezposádkové lodě. Z videa se zdá, že se útoku obávala, protože vypálila klamné cíle, ale raketa se jimi zmást nedala. Není ale jasné, kdy bylo video pořízené, i když Ukrajinci tvrdí, že to bylo v úterý.
Sea Baby už není jen dron. Rusy čekají nová překvapení, hlásí Ukrajinci
Později ukrajinská vojenská rozvědka zveřejnila rádiový odposlech komunikace z poškozeného vrtulníku. „Klesám. Dostal jsem to z vody,“ hlásí ruský pilot. „Ozvala se rána - to mě zasáhli. Pak jsem viděl další záblesk, nevím, kam to letělo, ale ta první střela šla přímo na mě a explodovala někde poblíž. Cítil jsem to uvnitř vrtulníku. Pak selhaly systémy,“ doplnil o něco později.
Podle ukrajinské rozvědky rádiový odposlech dokazuje, že ruský Mi-8 byl zasažen z dronu v úterý 31. prosince. „Dokázal se vrátit na základnu,“ upřesnila HUR podle webu listu Ukrajinska pravda.
Války dronů na moři
Magura V5 je vrcholem vývoje ukrajinských bezposádkových člunů, které byly původně používány prioritně proti ruských námořním cílům. Záběry z testů však ukázaly, že se je Ukrajinci pokoušeli vyzbrojit různými zbraněmi, mimo jiné salvovými raketomety typu Grad.
První případ použití rakety R-73 odpálené z bezposádkového člunu byl zaznamenán letos v květnu, kdy se objevil záběr člunu vyzbrojeného touto raketou, uvedl server The War Zone. Pořídila ho posádka ruského hlídkového vrtulníku Kamov Ka-29. Té se dron podařilo zničit střelbou hlavňových palubních zbraní. Na člunu byly dvě kolejnice pro odpálení raket R-73, ale jen jedna raketa. To naznačuje, že druhá byla použita. Rusko uvedlo, že byla vypálena na vrtulník Mi-8, který ale nebyl zasažen.
Ukrajinské bezposádkové čluny byly už dříve vyzbrojeny staršími střelami vzduch-vzduch R-60. Oba typy jsou pro tento účel vhodné, protože mají infračervené navádění a není nutné řídit je na dálku. Odpálení z hladiny nebo ze země ale výrazně omezuje jejich dosah, protože nemají tolik paliva, aby mohly vystoupat vysoko, neboť se počítá s jejich vypálením z letadla. Proti nízkoletícím vrtulníkům se však použít dají.
Raketa R-73
Novější střela je označovaná jako R-73 SeaDragon, což naznačuje, že by mohlo jít o variantu rakety vzduch-vzduch Vympel R-73, jež je upravená pro odpálení z člunu. Raketa R-73 je od roku 1984 hlavní zbraní sovětských a ruských letadel pro vedení vzdušného boje. Má infračervené navádění, ale zaměřovat ji lze i přilbovým zaměřovačem. Zbraň vyvinula moskevská kancelář Vympel. Rusové ji postupně zdokonalovali a dodávali svým spojencům. Použitá byla ve válce Etiopie s Eritreou i v posledním konfliktu mezi Indií a Pákistánem, stejně jako při ruském útoku na Gruzii.
Pro vypouštění ze země byla upravena už na konci devadesátých let v Srbsku, takto ji použili i jemenští Húsíové, kteří našli tyto rakety ve vládních skladech zbraní.