Článek
„Zdroj obeznámený s tématem potvrdil, že systémy ATACSM byly schváleny jen pro použití v Kurské oblasti, kde byli rozmístěni severokorejští vojáci,“ napsal v pondělí Axios, aniž by zdroj blíže specifikoval. Ani neuvedl, z jakých je kruhů.
I jiné zdroje, jako list The New York Times, uváděly, že střely mají pomoci Ukrajincům bránit své síly v Kurské oblasti, kam pronikly v srpnu. „Zbraně zřejmě budou napřed nasazeny proti ruským a severokorejským jednotkám, aby bránily ukrajinské síly v Kurské oblasti na západě Ruska,“ uvedl list s odkazem na americké představitele. Že má jít jen o použití v Kurské oblasti, však z článku tohoto listu vysloveně neplyne.
Také server Defense News uvádí, že „v tomto okamžiku se změněný přístup k použití soustředí jen na Kurskou oblast, i když Ukrajina žádala o souhlas pálit s nimi, kamkoli tyto střely dosáhnou“. Defense News však nevylučuje použití i jinde: „Spojené státy mohou dát takový souhlas, jestliže Rusko bude eskalovat konflikt.“
Vojáci KLDR se už zapojují do boje po boku Rusů, potvrdily USA
Axios uvádí s odvoláním na svůj zdroj, že rozhodnutí Joea Bidena bylo probíráno s Ukrajinci před třemi dny. Zdroj podle serveru řekl, že motivací pro tento krok bylo „odradit Severní Koreu od toho, aby posílala další vojáky do Ruska do války proti Ukrajině“.
„Američtí představitelé doufají, že pokud budou severokorejští vojáci v Kurské oblasti zasaženi, Pchjongjang může změnit své rozhodnutí vysílat vojáky do Ruska a ruský protiútok v Kurské oblasti selže,“ napsal Axios.
Vyvolání tlaku na Rusko
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli zopakoval, ze taktické rakety dlouhého doletu jsou klíčovou součástí ukrajinského plánu na vítězství, který představil spojencům. Tento plán však počítal se širším spektrem cílů.
Expert na Rusko z Nadace na obranu demokracie (FDD) John Hardie řekl, že souhlas by neměl být omezen na Kurskou oblast: „Umožnit Ukrajině útočit na cíle vysoké priority v Rusku by mohlo dostat Kyjev do lepší pozice v případných jednáních tlačících na Moskvu, aby souhlasila s moratoriem na útoky na energetickou infrastrukturu.“
Erdogan má plán pro Ukrajinu. Kyjev by ho kousal jen těžko
Americký představitel severu Defense News potvrdil, že Ukrajinci dosud rakety ATACMS proti území Ruska nepoužili. Uvedl též, že má jít o modernější verzi s dostřelem 300 km.
Američané udělili souhlas používat své zbraně a munici i proti ruskému území poté, co Rusové na jaře zaútočili na Charkov. Tento souhlas se ale netýkal raket ATACMS. V srpnu ale už Ukrajinci mohli použít americké zbraně i při výpadu do Kurské oblasti, kdy už nešlo o pouhé ostřelování, ale o pozemní operaci na ruském území.
Poté řekl vysoký americký představitel v NATO, že si nemyslí, že zákaz používat taktické rakety dlouhého doletu vydrží dlouho, protože ve válce prý platí postup: Ne, Ne, Ano. „Nikdy neříkej nikdy,“ poznamenal představitel.
To může být třetí světová, zní z Moskvy po souhlasu Bílého domu s údery v hloubi Ruska