Článek
(od našeho zvláštního zpravodaje z Kyjeva)
„Trump pro Ukrajinu není dobrý. Moc se obávám toho, že nás Američané přestanou podporovat a Rusové začnou na frontě ještě více postupovat,“ sdělila Novinkám přímo na Majdanu Solomia, asi osmnáctiletá studentka, která do Kyjeva přijela za svou tetou Irou.
Solomia žije v Ternopilu, na Ukrajině ale už dlouho kvůli válce zůstat nechce a rozhodla se, že bude studovat v zahraničí.
„Pojedu do zahraničí. Nejvíce přemýšlím nad Polskem, ale ještě jsem se stoprocentně nerozhodla,“ uvedla s tím, že kdyby válka na Ukrajině nebyla a ruští okupanti přestali útočit, na Ukrajině by zůstala a studovala by ve své rodné zemi.
Přijel jen Lipavský. Na ukrajinský summit do Kyjeva jiný zahraniční ministr nedorazil
Její teta Ira bydlí už od dětství v Kyjevě a stěhovat se nehodlá, uvedla však, že teď Rusové výrazněji útočí a v posledním týdnu jsou útoky každý den, včetně noci, kvůli čemuž se pořádně nevyspí.
„Útočí každý den, každou noc, je to náročné, ale člověk si zvykne na všechno,“ tlumočí Solomia slova své tety po dotazu položeném v angličtině.
Budeme silnější
Jiný názor na Trumpa má asi pětadvacetiletá Olena, která v Kyjevě žije a zároveň studuje. „My Trumpa vidíme jako šanci. Šanci na mír. Mohl by nám pomoct tak, že do vyjednávání půjdeme ze silné pozice a Putin nebude mít v rukávu tolik es,“ říká Olena, kterou Novinky zastihly kousek od budovy ukrajinského ministerstva zahraničních věcí, jen několik desítek metrů od místa, kde se Ukrajinci chlubí zabavenou ruskou vojenskou technikou a kde zároveň vzpomínají na své padlé hrdiny.
Rusové plánují rozdělení Ukrajiny. Už dlouho
Ne každý Ukrajinec ale řeší americkou politiku. „Samozřejmě vím, kdo je Donald Trump. Politiku ale tolik neřeším, nevím tedy, jaké jeho zvolení bude mít následky,“ uvedla Oleksandra, která do Kyjeva přijela z domovské Oděsy, jednoho z nejnebezpečnějších měst na celé Ukrajině.
„Do Kyjeva jsem přijela za kamarády a rodinou. Mám velkou rodinu a jsem tu ráda, není tu tolik poplachů a zároveň je to tu bezpečnější, takže si tu i trochu odpočinu,“ dodala dále asi dvacetiletá žena, která se na Majdanu stavila pro pár suvenýrů.
Obchod, u něhož Novinky hovořily s Oleksandrou, vlastní Daryna, asi šedesátiletá žena, která mluví čtyřmi jazyky: německy, anglicky, ukrajinsky a francouzsky. Když redaktor Novinek uvedl, že je z České republiky, vehnaly se Daryně do očí slzy.
Lipavský se u Kyjeva prošel po minovém poli
„Vy jste Češi? Moc vám všem děkujeme,“ uvedla žena. „Vy jste byli první, kdo se za nás postavili a stojíte při nás pořád. Ještě jednou vám moc děkuji,“ opakovala znovu Daryna, která kromě toaletního papíru s ruským diktátorem Vladimirem Putinem prodává také například ukrajinskou vyšyvanku, tradiční ukrajinskou vyšívanou košili, nebo magnetky s ukrajinským vojákem, který zvolává slavnou větu: „Ruská válečná lodi, jdi dop*dele!“
Do krytu už tolik nechodí
Ukrajina se brání ruské agresi už třetím rokem a konflikt je pro Ukrajince již velmi dlouhý. Například Valerija, která pracuje v centru Kyjeva v jednom z místních hotelů, Novinkám sdělila, že při poplachu už ani nechodí do krytu.
„Ze začátku jsem chodila. Postupem času jsem ale chodila méně a teď už nechodím vůbec. Je to tu tak časté, že kdybych chodila každou noc, tak bych už nemohla fungovat jako normální člověk. Nevyspala bych se, nemohla bych pracovat a ani normálně žít,“ říká mladá žena, která přijela do Kyjeva z východu za prací.
„Já pocházím ze Záporoží, často se tam ale vracím, mám tam rodinu a přátele,“ uvedla Valerija s tím, že návrat domů bere jako takovou malou dovolenou. „Vím, že je to tam nebezpečné, jsem tam ale doma a mám to tam ráda. Je to pro mě vlastně i dovolená,“ říká s úsměvem na tváři.