Článek
„Představa, že skutečně vstoupíme na ruské území, se zdála být něčím neuvěřitelným,“ uvedl Artem, podplukovník jedné z ukrajinských brigád, který si přál uvést pouze své křestní jméno. „Existoval pouze velmi úzký okruh osob, které věděly o plánu útoku,“ dodal.
Sám Artem o útoku spravil své důstojníky na schůzce u cesty v lese, a to tři dny dopředu, řadové vojáky dokonce pouze 24 hodin před invazí. Všichni si navíc věřili, že útok nikdo nepropálí, takže ani nedocházelo k zabavování telefonů či jiných přístrojů.
Strategie útoku podle amerického listu spočívala v rychlém prolomení pohraniční obrany a manévrování na silnicích, blokování ruských protiútoků a využití zvlněné, pastevecké krajiny v této části Ruska, která je protkána bažinami a jezery, což omezuje ruské možnosti pohybu mimo silnice.
Ukrajinci zničili poslední most přes řeku Sejm v Kurské oblasti, hlásí proruští blogeři
Ukrajina zahájila vpád do Kurské oblasti 6. srpna. Od té doby se jí podle ukrajinských představitelů podařilo obsadit zhruba tisíc kilometrů čtverečních, včetně města Sudža, kterým protéká ruský plyn do střední Evropy. Ukrajincům se navíc podařilo zajmout stovky ruských vojáků.
Deník The New York Times v souvislosti s utajovaným útokem zmínil také loňskou letní ukrajinskou protiofenzivu. Ta byla, co se týče informací, pravým opakem, věděl o ní doslova každý.
O vpádu do Kurské oblasti první dny nechtělo nejvyšší ukrajinské vedení vůbec promluvit. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ji potvrdil až po několika dnech.
Tajemnost si ale vyžádala svoji daň. Ukrajina totiž nemohla informovat své obyvatele v Sumské oblasti, která s ruskou Kurskou sousedí. Rusové totiž krátce po vpádu zahájili masivní bombardování pohraniční oblasti. Ukrajina později uvedla, že evakuuje 20 tisíc lidí žijících v okruhu šesti kilometrů od hranice.