Článek
Ruská invaze a válka vedle ztrát na životech, rozbombardovaných sídlišť a poničené infrastruktury vyvolala platební neschopnost, odliv mozků, rostoucí nezaměstnanost, vysokou inflaci a dramatický pokles exportu, což znamenalo miliardové výpadky na daňových příjmech. Náklady dál navyšuje nákup energií a opravy poškozených nejen energetických systémů.
Peníze z rozpočtu mají zajistit, aby nejzákladnější služby, jako je zdravotnictví a školství, zůstaly občanům dostupné i v době, kdy zuří válka.
„Pro Ukrajinu je deficit 38 miliard dolarů neudržitelná suma,“ připustil minulý měsíc prezident Volodymyr Zelenskyj v online projevu na mezinárodní konferenci v Berlíně. Za prioritu označil financování platů učitelů, lékařů, sociálních dávek a důchodů. Země nyní spoléhá na pomoc západních spojenců, kteří se opakovaně zavázali k podpoře, jak dlouho to bude potřeba.
Zelenskyj: Chci se setkat se Si Ťin-pchingem
Půjčky a granty
Vedle Evropské unie a USA pomohou i mezinárodní instituce jako Mezinárodní měnový fond a Světová banka.
Evropská komise připravila pro letošní rok záchranný balík pro Ukrajinu ve výši 18 miliard eur (427 miliard korun). To je 1,5 miliardy eur měsíčně. Maďarsko sice původně pomoc vetovalo, v prosinci však veto stáhlo v rámci vyjednávání o přerozdělování prostředků z unijních fondů.
Pomoc Ukrajině z EU má mít podobu dlouhodobých zvýhodněných půjček se splatností až v roce 2033. USA plánují pomoc v podobné měsíční výši, v dolarech a formou grantů, tedy bez nutnosti splácet. Peníze od spojenců tak pomohou rozpočtový deficit Ukrajiny pokrýt z větší části, ale ne beze zbytku.