Článek
Ukrajina stále více integruje robotickou technologii do výzbroje své armády. Podle ministerstva obrany investice do „robotické války“ dosáhly v prvním letošním čtvrtletí 150 milionů dolarů (bezmála 3,5 miliardy korun), připomněl web Ekonomična pravda.
Jedním z klíčových nově nasazovaných systémů je na Ukrajině vyvinutý pozemní robotický systém Ljut, uvedl portál Kyiv Post. Má za sebou bojové testy a prošel schvalovací procedurou nezbytnou pro nasazení na frontě. Je určen pro sledování a palebnou podporu, vyznačuje se vysokou manévrovatelností. Jeho tvůrci ho vybavili kulometem ráže 7,62 mm a senzory, které mu umožňují detekovat a zasahovat cíle ve dne i v noci. Může fungovat v extrémních teplotách.

Robotický systém Ljut
Prvním nasazením už prošly také bojové moduly Tavria, což jsou dálkově ovládané věže vybavené dvěma kulomety, z toho jedním velké ráže. Mají automatické zaměřovací systémy, které dokážou sledovat a zasahovat pohybující se cíle ve dne i v noci.
Mezi hlavní výhody nově využívaného dálkově ovládaného modulu Wolly patří to, že jej dokáže přepravovat jeden voják. Patří k lehčím pozemním dronům a jeho baterie vydrží několik dní.
Podpora ze vzduchu
Komplex Zmij Logistic, pozemní robot s balistickou a protiminovou ochranou, je určen pro logistické a evakuační mise.
Ze vzduchu pak pozemní robotické systémy může podpořit dron Hromylo, který je schopen zaměřovat nepřátelské pozice včetně jejich vybavení a polních úkrytů.
Ukrajinské ministerstvo obrany už loni schválilo pro použití v rámci ozbrojených sil čtyři nové robotické systémy Tančik, Tarhan 2K, Tarhan 200 a Burevij.
Tančik je platforma, která vydrží zatížení až 500 kilogramů a může plnit různé mise – průzkum, evakuaci a logistiku. Může být také účinným pomocníkem při sabotážních akcích.
Tarhan 2K je určen pro různé úkoly, od logistiky až po průzkum. Dá se ovládat na vzdálenost až 20 kilometrů. Jednou z jeho velkých výhod je cena. Stojí něco přes tři tisíce dolarů (zhruba 69 tisíc korun).
Tarhan 200 má podobné vlastnosti jako Tarhan 2K, je ale určen pro větší zátěž, a to do 200 kilogramů. V logistice dokáže nahradit až osm lidí.
Podle generálního štábu ukrajinské armády se v úsecích přední linie, kde byly masově nasazeny robotické systémy, ztráty ukrajinské armády snížily o 30 procent.