Článek
Podle listu The Washington Post je na Ukrajině po roce a půl válečného konfliktu kontaminováno smrtícími náložemi všech kategorií území zhruba o velikosti amerického státu Florida. Eliminace této pohromy si zřejmě vyžádá miliardy dolarů.
Ukraine is now the most mined country. It will take decades to make safe.
— Dan Lamothe (@DanLamothe) July 22, 2023
Via @eveksampsonhttps://t.co/huy4W7xtfF
„Samotné množství munice na Ukrajině je za posledních 30 let bezprecedentní. Nikde jinde se nic takového neobjevilo,“ řekl listu Greg Crowther, šéf britské charitativní organizace Mines Advisory Group, která se na mezinárodní úrovni zabývá odstraňováním min a nevybuchlé munice.
V kočárku i na hřbitově
Šéf záchranné služby DSNS v Chersonské oblasti Oleksandr Dvoreckij k tomu v rozhovoru pro mediální platformu Vgoru řekl, že ruské invazní jednotky zřizují minové léčky všude a cílí jimi také na civilisty včetně dětí.
„Ta nejzvrácenější věc, s níž jsme se dosud setkali, byl zaminovaný dětský kočárek. Zvednete polštář a všechno exploduje,“ řekl Dvoreckij.
Ukrajinští vojáci podle něj narážejí narážejí na miny i v obytných domech, psích boudách, pod mrtvými těly, na sloupech elektrického vedení, a dokonce i na hřbitovech.
Obzvlášť šokující je, že léčky míří i na ty nejmenší – miny se objevily i v dětských jeslích, dodal Dvoreckij.
"The wildest thing was a mined baby carriage. You lift up a pillow and everything explodes" -
— Anton Gerashchenko (@Gerashchenko_en) July 23, 2023
Head of demining teams of the State Emergency Service of Kherson region, Oleksandr Dvoretskyi, tells how Russians mined everything: residential houses, dog houses, dead bodies, electric… pic.twitter.com/gCPJLCUV56
Pro ruské vojáky, kteří za sebou nechávají takové pasti, má jen slova opovržení. „Člověk, který nechá granát v termolahvi pro děti, nemá v sobě nic lidského,“ zdůraznil Dvoreckij.
Obzvláště zákeřné jsou nálože pod mrtvolami civilistů. Ruští vojáci je zabijí a pak pod jejich těla umístí výbušninu. Když pak někdo přijde, aby tělo manžely nebo manželky odklidil, zabije jej to také, vysvětluje Dvoreckij.
S takovými nástrahami se podle něj lidé setkávají nejen v Chersonské oblasti, ale i v dalších ukrajinských regionech.
Ruští vojáci za sebou zanechávají nejen průmyslově vyráběné protipěchotní miny MON-90, které obsahují více než šest kilogramu výbušniny, ale i improvizované léčky, například v podobě odjištěných ručních granátů.
V Charkovské oblasti organizují záchranáři dětské kurzy, v nichž nejmenším vysvětlují, kde všude by si měli dávat pozor, aby nenarazili na výbušninu.