Článek
Jednání o dohodě probíhají už několik měsíců. Podle ministryně právní týmy budou nadále pracovat na konkrétních bodech, ačkoli většina už byla připravena.
„Naše technické týmy na dohodě velmi důkladně spolupracovaly – došlo k významnému pokroku,“ napsala podle agentury Reuters na sítích. Zároveň v příspěvku oběma týmům poděkovala.
„Dohoda bude podléhat ratifikaci Nejvyšší rady Ukrajiny (ukrajinský parlament), poskytne příležitosti pro investice a rozvoj na Ukrajině a vytvoří podmínky pro hmatatelný hospodářský růst jak pro Ukrajinu, tak pro Spojené státy,“ dodala Svyrydenková.
Místopředsedkyně uvedla, že existuje dohoda s americkou stranou o zaznamenání tohoto pozitivního vývoje v memorandu. „V nejbližší době se chystáme dokončit formalizaci dohody,“ dodala.
K podobnému oznámení ohledně dohody došlo už ke konci února, kdy ukrajinská ministryně spravedlnosti Olha Stefanišynová uvedla, že jsou USA a Ukrajina „velmi blízko“ k jejímu uzavření, a také, že obě strany „doladily všechny detaily“. Zatím však k podpisu nedošlo.
Ukrajinci v minulosti spojovali podpis mimo jiné s bezpečnostními garancemi, které Američané poskytnout nechtěli s tím, že sama dohoda je bezpečnostní garancí.
Problematický byl pro Ukrajince zjevně i pohled Američanů na to, že by podíl na nerostném bohatství měl být jakousi kompenzací za poskytnutou vojenskou pomoc.
„Ukrajina neuzná americkou vojenskou pomoc jako půjčku ani nepřijme žádnou dohodu ohrožující její vstup do EU,“ uvedl na konci března ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Ve středu agentura Bloomberg informovala, že Spojené státy v dohodě o ukrajinských minerálech snížily odhad výše své celkové pomoci Ukrajině z původních 300 miliard na zhruba 100 miliard dolarů.