Článek
Výcvik v obsluze baterií Patriot ve Spojených státech ukončili ukrajinští vojáci v březnu, napsala Ukrajinska pravda.
Mluvčí ukrajinského letectva Jurij Ihnat k tomu v sobotu prohlásil, že protiletadlové systémy budou zařazeny do tamní protivzdušné obrany a připraveny k nasazení po pravoslavných Velikonocích. „Dozvíte se to, až sestřelí první ruské letadlo,“ řekl.
Ruská redakce BBC tehdy připomněla, že podle amerických tajných dokumentů, které unikly na sociální sítě, se ukrajinská protivzdušná obrana z 89 procent opírá o sovětské protiletadlové rakety Buk a S-300, jejichž zásoby docházejí.
Kromě patriotů čeká Ukrajina také na dodávky protiletadlových systémů NASAMS a Iris-T.
„Provinilý“ Řím
V souvislosti s dodávkami zbraní Ukrajině agentury APA a EFE ve středu napsaly, že Itálie zřejmě poslala své houfnice na Ukrajinu přes rakouské území, aniž k tomu měla z Vídně patřičné povolení. Řím totiž podle agentury APA neuvedl pravý cíl zbraní a tvrdil rakouským úřadům, že zbraně směřují do Polska.
Vlak s houfnicemi M109 americké výroby projel podle tisku rakouským územím v sobotu. Využil při tom unijní pravidlo, podle kterého přeprava vojenského materiálu mezi zeměmi Evropské unie nepodléhá schvalování ze strany tranzitních zemí. V případě dodávky zbraní mimo EU měl Řím požádat Rakousko o povolení k tranzitu, uvedlo ministerstvo vnitra ve Vídni.
Rakousko je v zahraniční politice neutrální a zbraně na Ukrajinu nezasílá. Je tak otázkou, zda by tranzit přes své území povolilo. Řím naopak schválil vojenskou pomoc Kyjevu. O zbraních, které východoevropské zemi poskytl, však detailně neinformuje.