Článek
Představitel generální prokuratury Jurij Chochlov podle ruské státní agentury TASS prohlásil, že díky české firmě mohou Ukrajinci analyzovat data obsažená v telefonech a chytrých hodinkách ruských občanů, stejně jako i data v cloudových úložištích a na sociálních sítích.
„Tak, jak je to formulováno v článku, je to v podstatě správně,“ sdělil Novinkám jednatel společnosti s tím, že se k tomu hrdě hlásí. Podle něj ale software slouží zejména k získávání cenných informací od zajatých ruských vojáků.
„Zajmou vojáka, který má u sebe obvykle nějaký telefon. Ten Ukrajinci analyzují a zjistí například, kde se pohyboval se svojí jednotkou, různé GPS souřadnice nebo jaké zprávy komu posílal. Ruští vojáci se často ve zprávách třeba chlubí tím, koho znásilnili nebo co ukradli,“ přiblížil Kožušník.
Jednatel dále uvedl, že kromě analyzování dat zajatých vojáků Ukrajinci software používají také k odhalování ruských špionů uvnitř Ukrajiny. „Našli jich už díky tomu desítky,“ řekl redakci Kožušník.
Měli to zdarma, sami přešli na placenou verzi
Software společnosti Compelson využívá nejen ukrajinská armáda, ale třeba také pohraniční stráž. Ukrajinci přitom dostávají pravidelné školení, aby jej dokázali lépe ovládat.
„Náš tým na Ukrajinu občas zajede vyškolit Ukrajince, aby software mohli efektivně využívat. Nedávno tam zrovna byl,“ uvedl ředitel vývojářské firmy.
Ukrajinci si přitom ani o software nemuseli říkat. Compelson jim jej nabídl úplně zdarma v den, kdy na ně zaútočila Ruská federace. „Poté sami od sebe přešli na placenou verzi,“ vysvětlil Kožušník.
„Je potřeba bojovat za dobrou věc,“ uzavřel jednatel.
Ruská federace společnost Compelson prohlásila za nežádoucí ve druhé polovině ledna, a to právě kvůli tomu, že Ukrajině poskytuje licence na své programy.
Software této společnosti však nevyužívá jen Ukrajina. Produkt MOBILedit Forensic totiž používají vyšetřovatelé na celém světě v boji se zločinem a terorismem, upřesňuje firma na webu.