Hlavní obsah

U Pokrovsku byl zničen nejmodernější ruský raketomet TOS 2

3:21
3:21

Poslechněte si tento článek

Pokrovsk

Rusové v bojích u Pokrovsku zřejmě přišli o nejmodernější salvový raketomet TOS-2 využívající raket s termobarickou hlavicí. Na internetu se objevily záběry zničeného vyhořelého nákladního automobilu Ural 63704 Torndado U nesoucí nástavbu s vícehlavňovým raketometem. Z toho plyne, že jde o nový TOS-2.

Foto: Profimedia.cz

Ruský termobarický salvový raketomet TOS-2

Článek

Rusko navíc na úplném konci ledna zveřejnilo záběry TOS-2 vypalující rakety v oblasti Pokrovsku, který se Rusové snaží obklíčit od konce léta. U vesnice Petrivka, kde byl zničen raketomet, byla zničena i další technika.

Protože TOS-2 vypaluje rakety s termobarickou hlavicí, Rusové ho stejně jako TOS-1 a TOS-1A Solncepek označují za plamenometnou zbraň. Vypaluje stejné nebo modernizované typy termobarických raket. Hlavní je TBS-M3, která má prodloužený dolet na 15 km a termobarickou hlavici s větší ničivou silou, uvedl server Bulgarianmilitary.

Vypaloval může i starší rakety s termobarickou hlavicí s kratším dosahem od šesti do deseti kilometrů MO.1.04.04M ráže 240 mm, které byly hlavní zbraní TOS-1A.

Hlavním rozdílem oproti starším TOS-1 a TOS-1A postaveným na chassis tanku T-72 je využití kolového podvozku. Usazení raketometu na nákladní automobil zvyšuje jeho pohyblivost, takže hrozí menší nebezpečí, že bude raketomet zasažen dělostřeleckou palbou nebo drony nepřítele, jichž je nad Ukrajinou plné nebe. Ukrajinci navíc mají i naváděné dělostřelecké granáty.

Foto: Profimedia.cz

Ruský termobarický pásový salvový raketomety TOS-1A při palbě

Výroba je navíc levnější, tankové podvozky jsou drahé oproti nákladním automobilům. Cenou za to je snížený počet raket na 18. TOS-1 jich měl 30 a TOS -1A 24. Údajně má být vybaven i nějakou aktivní ochranou a lze na něj namontovat reaktivní pancíř. Ten ale na zničeném vozidle není vidět. Navíc by zvyšoval hmotnost, což by zase snižovalo pohyblivost.

Přenesení raketometu z pásového podvozku na kolový ukazuje zřetelnou inspiraci americkým systémem HIMARS, ten ale má jiný úkol a používá rakety s větším dosahem. Vzhledem k dostřelu jde o alternativu ke starým systémům BM-21 ráže 122 mm, oproti nimž má mnohem větší ničivou sílu.

Rusko tyto raketomety představilo poprvé na přehlídce v roce 2020 a do služby byly zařazeny v roce 2021 . Vojáci je nazývají familiárně tosočka, tedy malý TOS. Potřebu takového pohyblivějšího vozidla schopného vypalovat širší spektrum munice ukázaly už boje v Sýrii a střety na Donbasu.

Zničené vozidlo bude Rusům chybět. Ruští vojáci bojující u Pokrovsku si stěžovali na nedostatečnou dělostřeleckou podporu.

Ruský postup u Pokrovsku se zpomalil

Válka na Ukrajině

Výběr článků

Načítám