Článek
„Všechno, co se týká řečí o míru, které slyšíme z úst západních představitelů, je lež. Pravdou se to stane, až když se vzdají agresivní rétoriky a nezákonných agresivních kroků, zejména dodávek zbraní kyjevskému režimu,“ řekla mluvčí ruského ministerstva zahraničních věcí Marija Zacharovová.
Russian spokeswoman Maria Zakharova says the talks of peace will become real when the West stops weapon supplies to Ukraine.
— Anton Gerashchenko (@Gerashchenko_en) November 13, 2024
In essence, by peace she means Ukrainian capitulation.
"Everything related to the ranting about peace that we hear from the mouths of Western officials… pic.twitter.com/8gUnDlwB6w
Vyjádření z americké strany jsou podle ní vedlejší: „Je potřeba analyzovat kroky, konkrétní činy, dokonané skutky. A pokud se bavíme o záměrech, tak v krajním případě jen o těch, které jsou nějak oficiálně vyjádřené.“
O podobě návrhu se přitom vyjadřoval budoucí viceprezident J. D. Vance, který mluvil o zmrazení konfliktu na linii fronty a o nutnosti poskytnout Ukrajině dost zbraní, aby si Rusko rozmyslelo další útok.
Něco se mezi Trumpem a Putinem děje, hodnotí analytik telefonát
Experti se především snaží zjistit, proč Rusko popírá telefonát Donalda Trumpa s ruským prezidentem. Alexander Dubowy z univerzity ve Vídni dospěl k závěru, že není důvod, aby článek listu The Washington Post o telefonátu nebyl pravdivý. Informace list dostal od týmu Donalda Trumpa. Navíc proběhl v době, kdy Trump a Elon Musk hovořili s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Je logické, aby mluvili i s ruským prezidentem.
Moskva chce vytvořit chaos
Proč Moskva rozhovor popírá, jasné není. Dubowy otevřeně napsal pro The Moscow Times: „V tuto chvíli se zdá, že nejsou žádné jasné odpovědi.“
Popření však dává do souvislosti ještě s jedním krokem Moskvy. Ruská státní televize nechala fotografie polonahé Trumpovy manželky Melanie v hlavním vysílacím čase rádoby vtipně okomentovat dvěma významnými ruskými propagandisty. „To je další prvek ruské vyjednávací strategie. Ponižovat partnery ve vyjednávání,“ uvedl Dubowy.
Ruští propagandisté se vysmívají Trumpovi. Ukázali i fotky nahé Melanie
Zmínil i další ruské strategie: „Ukazovat ochotu jednat bez jakéhokoli úmyslu dělat kompromisy, vytvářet zmatek, neukazovat žádnou slabost, ale naopak ukazovat sílu. Obviňovat ostatní ze selhání rozhovorů.“ Dubowy zmiňuje, že Rusko vysílá protichůdné signály: na jedné straně naznačuje ochotu zapojit se do rozhovorů, na druhé straně tvrdě ukazuje svou neústupnost a odmítá jakýkoli kompromis.
To je patrné ze slov ruského ministra zahraničních věcí Sergeje Lavrova v rozhovoru pro stanici Rossija 1, o nichž informoval TASS: „Nástup Trumpa nezmění základní vztah USA k situaci na Ukrajině. Washington si chce nechat vše pod svou kontrolou.“ Návrh zmrazit konflikt na linii fronty, o kterém se spekuluje kvůli vyjádření budoucího viceprezidenta J. D. Vance, označuje za „minské dohody v novém balení, ale ještě horší“.
Vnést rozkol
Hlavním záměrem popření telefonátu je zřejmě ono vytváření zmatku a nejistoty. Cílem je podle Dubowého vrazit klín mezi Ukrajinu a jednotlivé západní země.
„Moskva se snaží zasít nedůvěru mezi západní spojence. Popírání pouhé existence telefonátu ukazuje novou americkou administrativu v očích veřejnosti, a hlavně jejích spojenců jako nespolehlivou ještě dříve, než nastoupí do úřadu. Kreml se záměrně snaží vnést pochybnosti do transatlantické komunity. Strategie ruské psychologické války se zaměřuje na vyvolávání strachu, nejistoty a nedůvěry, zejména mezi spojenci. Pro Kreml je oslabení vazeb mezi Ukrajinou a Západem ústředním bodem úspěchu Moskvy. Podobné je to s postupným podkopáváním soudržnosti západní aliance a uvolňování transatlantických vazeb,“ soudí expert.
Putin by si podle něj nepřál nic jiného než vzájemným podezíráním dohnat transatlantickou alianci na pokraj kolapsu.
Vzkaz Rusům unaveným válkou?
Žádný analytik ale nezmínil ještě jednu možnost - že jde o vzkaz vlastním obyvatelům, kteří jsou unaveni válkou a pro které je představa, že by se konflikt zmrazil, vítaná. Už by žádní blízcí neumírali. Možná jsou však podmínky o tolik horší, než Kreml doufal, že nyní musí všechny naděje na konec konfliktu tlumit.