Hlavní obsah

Trump nakonec stejně bude muset poslat vojáky na Ukrajinu, zní z jeho týmu

2:47
2:47

Poslechněte si tento článek

Tým kolem amerického prezidenta Donalda Trumpa si uvědomuje, že USA nevyhnutelně budou muset poslat na Ukrajinu mírové síly, které se budou společně s evropskými podílet na dohledu dodržování budoucího příměří po konci horké fáze ruské války. S odkazem na evropské a americké zdroje o tom informuje agentura Bloomberg.

Foto: Carlos Barria, Reuters

Americký prezident Donald Trump

Článek

O možném nasazení aliančních vojáků na Ukrajině se hojně hovoří v posledních několika týdnech. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že k vytvoření dostatečného odstrašení, aby Rusko v budoucnu znovu nezaútočilo, bude potřeba 200 tisíc západních vojáků. Toto číslo je ale značně nadsazené oproti tomu, v co Kyjev reálně doufá. Podle deníku The Financial Times se totiž ukrajinští představitelé domnívají, že reálných by mohlo být 40 až 50 tisíc.

Agentura Bloomberg s odkazem na vysoce postaveného západního diplomata, který s Trumpovým týmem hovořil o možném vyslání vojáků NATO na Ukrajinu, uvedla, že Trumpův tým „projevil ochotu, aby se USA zaměřily na poskytování bezpečnostních záruk (Ukrajině), což za zavřenými dveřmi uznávají jako nevyhnutelné“.

Podle zdroje nicméně Trump požaduje, aby Evropa nasadila mnohem více vojáků než USA, protože prezident konflikt vnímá čistě jako evropský. Výměnou za to pak americký prezident bude chtít, aby Evropa převzala „větší díl břemene při prosazování případné dohody“.

Putin musí být ten, kdo prosí Ukrajinu, aby se jednalo, prohlásil polský prezident

Válka na Ukrajině

Vysláním mírových jednotek se nejvíce zabývá francouzský prezident Emmanuel Macron, nezahálí však ani britský premiér Keir Starmer. Zdroje agentury Bloomberg uvedly, že Evropa se teď snaží vymyslet konkrétní plán, který následně předloží Trumpovi k projednání.

Zelenskyj už dříve uvedl, že bez amerických vojáků to nepůjde. S tímto výrokem se shodují i evropští představitelé oslovené americkou agenturou, podle nichž by nasazení pouze evropských vojáků mohlo podkopat důvěryhodnost záruk a zároveň způsobit rozkol v Severoatlantické alianci, „protože by to znamenalo faktický konec transatlantické spolupráce v rámci aliance“, řekl vysoký evropský vládní úředník.

Trump se dlouhou dobu chvástal, že konflikt ukončí do 24 hodin. Posléze uvedl, že bude rád, když skončí do půl roku. Teď ale zaúkoloval svého zvláštního zmocněnce pro Ukrajinu a Rusko Keitha Kellogga, aby našel řešení do 100 dnů od Trumpovy pondělní inaugurace.

Vyslání vojáků NATO na Ukrajinu je znovu na stole. Kyjev doufá v 50 tisíc

Válka na Ukrajině

Výběr článků

Načítám