Článek
V dokumentu, který Trump podepsal, se píše, že „průmysl a byrokracie zahraniční pomoci Spojených států nejsou v souladu s americkými zájmy a v mnoha případech se s americkými hodnotami neslučují“. Poskytování pomoci tak „destabilizuje světový mír propagováním myšlenek, které jsou přímým opakem harmonických a stabilních vnitrostátních a mezistátních vztahů, v cizích zemích“, cituje server Ukrajinska pravda.
Po skončení devadesátidenní suspendace programů bude podle vyjádření Bílého domu zahraniční pomoc distribuována už jen způsobem, který „bude plně v souladu se zahraniční politikou prezidenta“.
Trump vyděsil Volkswagen. Automobilka varuje před škodlivými dopady amerických cel na dovoz z Mexika
Tři kritéria
Rozhodnutí o tom, zda programy tuto podmínku splňují, dokument přiřkl novému ministrovi zahraničí Marcu Rubiovi. Rubio se v pondělí stal prvním Trumpovým vládním kandidátem, jehož jmenování Senát potvrdil. „Každý dolar, který utratíme, každý program, který zafinancujeme, a každé opatření, které prosadíme, musí být ospravedlněny odpovědí na tři jednoduché otázky: Činí to Ameriku bezpečnější? Činí to Ameriku silnější? Činí to Ameriku výdělečnější?“ řekl Rubio během senátního slyšení.
Evropští spojenci neočekávají, že by tímto krokem chtěl Trump Ukrajinu odříznout od veškeré americké pomoci, ale na možnost jejího zmenšení se již měsíce připravují. Velká Británie proto například minulý týden s Ukrajinou uzavřela dohodu o partnerství na sto let, která prohlubuje obranné vazby mezi oběma zeměmi a Ukrajině zajišťuje vytrvalou finanční podporu.