Článek
„Agresor se záměrně zaměřil na přístavní infrastrukturu. Poškozeny byly administrativní a obytné budovy v jejím okolí a také konzulát Čínské lidové republiky. To svědčí o tom, že nepřítel nebere na nic ohled,“ napsal Kiper na Telegramu.
Podle fotografie, kterou gubernátor k příspěvku přiložil, jsou ale podle agentury Reuters škody na budově malé.
Čína se k situaci zatím nevyjádřila.
60 tisíc tun obilí, které zničil ruský útok, mělo jít do Číny
In Odesa, the building of the Chinese consulate was damaged as a result of a rocket attack. There are broken windows.
— Oleksiy Goncharenko (@GoncharenkoUa) July 20, 2023
I wonder what Beijing will say to this? pic.twitter.com/mtPLQnu5JN
Zásah konzulátu v Bělehradě
S podobnou situací se Čína setkala 7. května 1999, kdy během bombardování Jugoslávie ze strany NATO došlo americkými letouny F-117 k zasažení čínské ambasády v srbském Bělehradě. Při něm zahynuli tři novináři a dalších 20 lidí bylo zraněno.
Čínští představitelé tento útok odsoudili jako válečný zločin, přičemž čínská televize ho tehdy označila za barbarský akt a hrubé porušení čínské státní suverenity.
V Pekingu to navíc vyvolalo řadu protestů proti NATO, kterých se zúčastnilo na sto tisíc lidí. Zároveň to také vedlo k celkovému zhoršení americko-čínských vztahů.
Protesty proti USA se však konaly i v dalších městech jako Kodaň, Singapur, Islámábád nebo izraelský Tel Aviv.
Spojené státy se za tento útok později Číně omluvily s tím, že CIA měla údajně obdržet neaktuální mapy oblasti. To ale odmítl například dánský deník Politiken nebo britský The Observer, podle kterých mělo jít o cílený útok, protože se NATO domnívalo, že budova čínského konzulátu byla využívána jako radiostanice jugoslávské armády.