Článek
„Kvůli situaci v Mariupolu je složité komentovat počty obětí, město je obléhané a pod blokádou,“ upozornil oblastní gubernátor.
Úřady podle něj v současné době pracují s informacemi, které hovoří o 20 až 22 tisících mrtvých. Nezávislé odhady ohledně obětí nelítostného ruského bombardování města nejsou k dispozici, podotkla CNN. Ruské bomby tu dopadaly na nemocnice či divadlo.
Strategicky položený přístav Mariupol na břehu Azovského moře už 40 dní obléhá ruská armáda. Agentura AFP uvedla, že ruští vojáci v úterý zintenzivnili snahu o dobytí přístavního města, kde dříve žilo až 400 tisíc obyvatel.
Město je zdevastované jejím ostřelováním a podle agentury AFP v něm zůstává asi 160 tisíc obyvatel odříznutých od světa a trpících nedostatkem vody, potravin, elektřiny a tepla.
Ukrajinské ministerstvo obrany zároveň prověřuje informace o použití chemických zbraní v Mariupolu. Ukrajinský pluk Azov, který obklíčené město brání, totiž sdělil, že ruská armáda v pondělí večer v Mariupolu použila blíže neupřesněnou „jedovatou látku“, kterou shodila na obránce města z dronu. Oběti měly potíže s dýcháním a pohybem.
Ve vyjádření na kanálu Telegram pluk napsal: „Ruské okupační síly použily jedovatou látku neznámého původu na ukrajinské vojáky a civilisty v Mariupolu, která byla shozena z nepřátelského bezpilotního letadla.“
Spoluzakladatel Azovu a politik Andrij Bileckyj řekl listu Kyiv Independent, že u tří lidí jsou příznaky otravy, ale zdá se, že nakonec nebude mít závažné důsledky pro jejich zdraví.
Eduard Basurin, zástupce proruských separatistů, kteří se podílejí na obléhání Mariupolu, použití chemických zbraní popřel.