Článek
Začátkem týdne ruský server Mash uvedl, že Srbsko začátkem února dodalo Ukrajině 3500 střel do raketometů Grad přes prostředníky v Turecku a na Slovensku. Dodavatelem byla podle portálu srbská zbrojovka Krušik, od níž si rakety původně objednala kanadská firma.
„Již jsme požádali Bělehrad, aby tuto pozici vysvětlil,“ řekla ve čtvrtek Zacharovová zpravodajskému serveru RBC. „Měla by být zveřejněna fakta, pak budou učiněny příslušné závěry, protože se skutečně jedná o mimořádně důležité téma pro dvoustranné vztahy,“ dodala mluvčí ruské diplomacie. Dříve také uvedla, že dosavadní zjištění „vyvolávají hluboké znepokojení“.
Srbská zbrojovka v reakci na informace ruských médií vydala prohlášení, že není „žádným způsobem spojena s prodejem raket konečnému uživateli z Ukrajiny“. Srbský ministr obrany Miloš Vučević v parlamentní rozpravě na toto téma řekl, že Srbsko „absolutně nedodává“ zbraně ani munici žádné ze stran ve válce na Ukrajině.
Vláda to musela vědět, míní média
Srbská média spekulují, že celá transakce se i vzhledem ke svému rozsahu musela uskutečnit s vědomím srbského vedení.
Srbsko udržuje úzkou vojenskou i politickou spolupráci s Ruskem, zároveň je ale kandidátem členství v Evropské unii. Srbský prezident Aleksandar Vučić sice ruskou invazi odsoudil a vyslovil podporu územní celistvosti Ukrajiny, zároveň se přes nátlak Západu odmítl připojit k protiruským sankcím. Srbsko, které se prohlašuje za vojensky neutrální, má tradičně silný zbrojní průmysl a jeho zbraně se objevovaly ve většině současných či nedávných ozbrojených konfliktů na světě.