Článek
Rjabkov k médiím promluvil šest dní poté, co Rusové na území napadené Ukrajiny vystřelili novou hypersonickou balistickou střelu středního doletu nazývanou Orešnik, která měla být odstrašujícím signálem pro Západ. Pár dní předtím totiž USA Ukrajině povolily používání dodaných zbraní k útokům na ruské území, připomíná agentura Reuters.
„Je to velmi jasný a očividný signál – přestaňte, už byste to neměli dělat. Nesmíte Kyjev zásobovat vším, co chtějí. Nepodporujte je v nových vojenských dobrodružstvích, jsou příliš nebezpečná. Současná americká vláda musí ukončit tuto spirálu eskalace. Prostě musí, jinak se situace stane příliš nebezpečnou pro všechny, včetně Spojených států,“ řekl Rjabkov ruským státním médiím.
Kreml uvádí, že Rusko nemělo povinnost USA informovat o vypálení orešniku, protože nejde o mezikontinentální střelu, ale Moskva tak třicet minut před odpalem stejně učinila. „Jsem si jistý, že chápete, že to v té velmi nebezpečné situaci, ve které se v současnosti nacházíme, byl stabilizační faktor. Jsme odhodláni k dodržování této praktiky a doufáme, že jsou k němu odhodlány i Spojené státy. A také doufáme, že takové kroky pomohou snížit riziko přepočítání se nebo nebezpečných omylů,“ uvedl Rjabkov.
Rubl padá
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj použití nové ruské střely odsoudil jako „jasnou a závažnou eskalaci“. Podle Kyjeva orešnik dosáhl rychlosti až 13 600 kilometrů v hodině. Americká armáda uvedla, že je tato ruská střela experimentální, a Rusové jich tedy mají jen pár.
Ruská státní zpravodajská agentura TASS v pondělí také zveřejnila informaci, že se Moskva snaží dostat do bojové pohotovosti i mezikontinentální balistické střely Sarmat, součást jejího taktického jaderného arzenálu. Tato střela je specificky navržená tak, aby jaderné hlavice dopravila ke vzdáleným cílům v USA a v Evropě, ale její vývoj zpomalují odklady a neúspěchy testů. Poslední test střely Sarmat měl v září v odpalovém silu zanechat hluboký kráter.