Článek
Servopohony, které firma TRC vyrábí, nejsou primárně vojenským zbožím, protože se používají v automobilovém průmyslu, vysvětluje server Militarnyj. Rusové je původně nakupovali prostřednictvím společností vyrábějících těsnění a do naváděcích modulů UMPK je montovali sami.
Kvůli velkému zatížení se však tchajwanským servopohonům často lámaly hřídele a motor nezvládal zátěž. Rusové proto firmu TRC kontaktovali přímo a ta na jejich žádost v uplynulém roce údajně provedla pět změn svého produktu. Především je nyní vyráběn z vysokopevnostních slitin a motor servopohonu byl nahrazen výkonnějším.
Ruský zbrojní průmysl se zahraničními komponenty navzdory sankcím pracuje nadále. Již krátce po začátku ruské invaze na Ukrajinu byla například kazachstánská společnost ARC Group přistižena, že Rusům poskytuje servis bojových letounů s pomocí francouzských součástek od firem Thales a Safran, k nimž Rusko kvůli sankcím ztratilo přímý přístup.
Ačkoliv je Tchaj-wan podporovatelem Ukrajiny a jeho úhlavní rival Čína, která neustále deklaruje, že je ostrovní země její součástí, a brousí si na ni zuby, řada jeho firem se stále s Ruskem snaží obchodovat přes třetí země.
Obchod s Ruskem tchajwanským firmám prochází
Už v lednu minulého roku ruský investigativní server Insider uveřejnil zprávu, že tchajwanské firmy se pro Rusko staly hlavním zdrojem vysoce přesných obráběcích strojů, které jsou pro ruský zbrojní průmysl naprosto klíčové.
Do roku 2021 bylo Rusko (po Číně, Spojených státech a Turecku) čtvrtým největším odběratelem špičkových soustruhů. Po vypuknutí války export těchto strojů do Ruska prudce stoupl ve chvíli, kdy západní země na Kreml uvalily sankce. Tchaj-wan se k těmto sankcím přidal až v roce 2023. V tu chvíli export do Ruska klesl téměř na nulu.
Jenže v jako spoustě dalších případů se ukázalo, že se řadě tchajwanských firem daří sankce obcházet exportem přes třetí země. Ještě v roce 2023 se Turecko stalo největším obchodem pro tchajwanské stroje. A čile tu nakupovalo právě Rusko. Nepřekvapí, že přes 44 procent těchto špičkových strojů, které Rusko nakoupilo v Turecku, pochází z Tchaj-wanu. Druhá cesta strojů do Ruska pak vedla přes Čínu.
Dovážení přes třetí země se Rusku zcela jistě prodražilo, sankce jako takové to však narušuje. Úplně zamezit obchodu s Ruskem je patrně nemožné. Případ servopohonů tchajwanské TRC je však zřejmě první, kdy výrobce prokazatelně na žádost ruských zbrojařů upravil svůj produkt, který by přitom primárně neměl ani být určen k vojenskému využití.