Hlavní obsah

Taktika lidské vlny. Rusové posílají do útoku i zraněné

Ruská armáda dál posílá na frontu u Kurachove vážně zraněné, i když ruský prezident Vladimir Putin dal najevo obavy z nedostatečné lékařské péče pro ruské veterány. Upozornil na to ve svém blogu bývalý instruktor trestních praporů Storm-Z. Popsal i děsivý mechanismus, který se k tomu využívá. O textech bloggerů informoval americký Institut pro studium války.

Foto: Uncredited, ČTK/AP

Ruští vojáci se účastní bojového výcviku útočných jednotek na Ukrajině, rok 2024

Článek

Zraněné posílá do bojů 57. motostřelecký pluk z 20. motostřelecké divize 8. vševojskové armády. Zranění jsou ošetřeni, dostanou zdravotní dovolenou, ale nemohou opustit útvar, kde slouží a končí v tzv. „zdravotních sklepech“. Když jsou potřeba další vojáci do útoku proti opevněným pozicím, pošlou se tam zotavující se, uvedl telegramový kanál Soldatskaja pravda. Tento postup je uplatňován zejména v případě trestanců, kteří podepsali smlouvu o nasazení na frontě, aby se dostali z vězení.

Jedním ze zraněných, který byl poslán do bojů, aniž se vyléčil, byl Maksim Vorobjov. Byl vážně zraněn a dostal zdravotní dovolenou. Nemohl ji však strávit v léčebně, ale musel zůstat v místě nasazení jednotky. Když mu zdravotní dovolená skončila, byl bez jakékoli prohlídky na základě rozkazu zastupujícího velitele 3. roty 3. praporu s volacím znakem Panama poslán na bojiště spolu se skupinou zraněných v podobném stavu, v zásadě nezpůsobilých k nasazení. Jejich další osud není znám. Podle telegramového kanálu Soldatskaja pravda se nedá očekávat, že by se z nasazení vrátili.

Rusové výrazně zrychlují postup. Za poslední týden zabrali 150 kilometrů čtverečních

Válka na Ukrajině

Soldatskaja pravda uvedla, že to není jednání jednoho velitele, ale je to zavedená praxe, na které se podílejí nebo ji přinejmenším tolerují a kryjí velitelské a dozorčí orgány. V hlášeních uvádějí falešné důvody, proč se tak stalo.

Pokud případ přesáhne přípustnou míru, jako v případě příslušníků zdravotnické jednotky s volacími znaky Akyl, Angel a Pirat, kteří zacházeli krutě se zraněnými a vydírali je, aby jim zaplatili, jinak je pošlou zpátky na frontu, jsou pachatelé zatčeni. Tito provinilci však byli nakonec osvobozeni a mohli se vrátit do služby

Video srbského dobrovolníka

Soldatskaja pravda upozornila na příspěvek srbského dobrovolníka s volacím znakem Četnik, který na ruské sociální síti VK zveřejnil video ze sklepa se zraněnými. V popisku stálo, že jde o suterén zdravotnické jednotky 57. pluku vojenské jednotky 31 832 ve Volgogradu. Kdyby nebylo v popisku uvedeno, že je to zdravotnické zařízení, nikoho by to nenapadlo. Četnik napsal, že nemůže mlčet ke způsobu zacházení se zraněnými včetně těžce raněných, kteří jsou ve sklepě drženi jako vězni a nemohou odejít ani na přezkoumání stavu před vojenskou lékařskou komisi.

Místo toho jsou odtamtud posíláni přímo na frontu do útočných jednotek, kam jdou především ti, kteří protestují. Za propuštění je požadováno 1,5 milionu rublů.

Jaderné síly musíme mít neustále připravené k použití, tvrdí Putin

Evropa

Četnik byl zřejmě mezi zraněnými, uvedla Soldatskaja pravda. Příspěvek byl záhy smazán. Podle informací kanálu byl potom spolu s dalšími kamarády převezen do okresní nemocnice. Situace ostatních se však nezlepšila a pořád se posílají nevyléčení zpět na frontu, i když zmíněný suterén je uzavřen.

Rozšířený přístup

Stejná situace panuje i u 109. střeleckého pluku z nechvalně známé 51. vševojskové armády, což je původně 1. armádní sbor Doněcké lidové republiky, známý svou špatnou úrovní a brutalitou velitelů, uvedl s odvoláním na blogy Institut pro studium války.

Autor Soldatskoj pravdy na závěr tohoto příspěvku zmínil paralelu s druhou světovou válkou: „Mohl bych ještě pochopit, kdyby naše obrana praskala ve švech a byl potřeba každý bodák, i když je ohnutý nebo zlomený, protože není kam ustoupit, za námi je Moskva. Ale v případě útoku?“

Problémem je taktika masových útoků

Jiný ruský blogger vystupující pod jménem Filolog píše, že dokáže pochopit, proč se využívají sklepy a další improvizované prostory pro zdravotnická zařízení. V reálu je jich nedostatek, při jejich budování se nepočítalo s takovým počtem zraněných.

Pochopení má i pro omezení pohybu, aby si nepřítel, který „má oči všude“, nevšiml nahromadění velkého počtu zraněných, kteří se zcela pochopitelně budou snažit změnit svou situaci.

„Skutečná hrůza – a to bez jakýchkoli uvozovek – je úplně jiná. Problém se skrývá v tom, že v naší armádě stále dominuje praxe masových útoků, přestože existují alternativní příklady efektivní organizace boje s minimalizací ztrát. V armádě je však rozšířená úplně jiná praxe, otevřeně lidožroutská. To má za následek nadměrné ztráty,“ uzavřel blogger.

Pentagon: Rusko přišlo už o 600 tisíc vojáků. Největší ztráty má teď

Válka na Ukrajině

Rusové mají na frontě rekordní ztráty

Válka na Ukrajině

Výběr článků

Načítám