Článek
Tuto akci uspořádala organizace Hlas Ukrajiny. V rámci živé instalace vytvořila řetězec černě oděných svázaných lidí, aby upozornila na mučení a obtížné podmínky, ve kterých se nacházejí tito vojáci, kteří ještě nebyli propuštěni z Ruska.
„Lidský řetěz symbolizuje ruské zajetí,“ řekla spoluzakladatelka Hlasu Ukrajiny Anastasija Sihnajevská. Mezi svázané lidi pak pořadatelé umístili ilustrace a plakáty, na kterých umělci připomněli například i bojovníky pluku, kteří zahynuli při výbuchu v Rusy ovládaném vězení pro zajatce v Olenivce.
Karlův most si Hlas Ukrajiny podle Sihnajevská vybral kvůli tomu, že je to velmi frekventované turistické místo a přicházejí na něj lidé z celého světa. „Chceme zde říct, že ukrajinská armáda nebojuje jen za svou zemi, ale za všechny,“ uvedla.
Na svobodě jsou díky výměně zajatců další obránci Azovstalu
Podle informací agentury Ukrinform zůstává v ruském zajetí přibližně 2000 obránců Mariupolu. Za poslední rok se podařilo vrátit do vlasti zhruba 500 členů ukrajinských ozbrojených sil prostřednictvím výměn.
Tito vojáci dostali před rokem rozkaz od velení armády, aby se v obklíčeném metalurgickém závodě vzdali invazním jednotkám. Agentura Ukrinform vychází z informací Natalky Zarycké, předsedkyně organizace Ženy z oceli, která sdružuje příbuzné mariupolských obránců.
Hlas Ukrajiny stejně jako Zarycká požaduje propuštění ukrajinských vojáků. I Sihnajevská připomněla, že na sebe bojovníci v Mariupolu poutali pozornost ruských invazních sil, což umožnilo ukrajinské armádě přeskupit její jednotky a počkat na dodávky zbraní od západních partnerů.
Mezi 16. a 20. květnem loňského roku pak vyšlo z bunkrů Azovstalu 2439 bojovníků, kteří skončili v ruském zajetí, poznamenal server Ukrajinska pravda. Přes 1900 obránců Azovstalu, včetně asi 700 členů pluku Azov, podle asociace sdružující jejich rodiny zůstává v zajetí.