Článek
(Od našeho zvláštního zpravodaje) „Ty pocity jsou strašné, vidět to naživo. Dojmy jsou z toho opravdu smutné, že se něco takového děje v 21. století. Odpovědnost za to nese Rusko a Putin,“ popsal své pocity Lipavský na zničeném sídlišti v Irpini.
Toto stotisícové město na předměstí Kyjeva prakticky zdemolovalo ruské ostřelování na začátku března, zhruba polovina všech domů je buďto úplně rozstřílená, nebo budou potřebovat rekonstrukci. Z města byla tehdy evakuována většina obyvatel, nyní se podle starosty Oleksandra Markušyna vrátilo asi 75 tisíc lidí.
Život se vrací, kulisy zkázy zůstávají
Ačkoliv se v okolí metropole vrací život k normálu, široké bulváry jsou plné aut a lidé posedávají v parčících na lavičkách s ruinami domů za zády, tíživá atmosféra a stopy po nedávných bojích jsou téměř všudypřítomné. V některých částech Irpině i Hostomelu by člověk jen stěží hledal budovu, která nemá vysklená okna, ohořelé zdi či není prošpikovaná střelami.
Právě o pomoci s obnovou Ukrajiny bude Lipavský během své návštěvy hovořit se svým protějškem Dmytrem Kulebou i ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Některé humanitární projekty se podle šéfa české diplomacie už rozbíhají. Nyní bude nejdůležitější stihnout do zimy základní opravy, primárně nové střechy a osazení nových oken, aby lidé v zimních měsících v bytech nezmrzli.
Pár kilometrů od Irpině se nachází také vojenská základna Hostomel, kterou se hned na začátku války 24. února pokusili výsadkem Rusové obsadit, ukrajinská armáda však nápor ustála a v kritický okamžik konfliktu významně zpomalila postup na Kyjev.
Lipavský je na Ukrajině
Při bojích byl zničen také největší nákladní letoun An-225 Mrija. Jeho trosky si Lipavský v přísně střežených hangárech na základně společně s rakouským kolegou Alexandrem Schallenbergem prohlédli.