Článek
„NATO zmapovalo stávající schopnosti napříč Aliancí a existují systémy, které mohou být Ukrajině zpřístupněny. Takže očekávám brzy nová oznámení o dodávkách protivzdušné obrany pro Ukrajinu,“ řekl podle agentury AFP Stoltenberg po videorozhovorech mezi ministry obrany zemí NATO a ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.
Západní systémy protivzdušné obrany Ukrajina potřebuje ke zneškodňování raket, jimiž Rusové útočí na její infrastrukturu. Ruské útoky zejména proti energetické infrastruktuře v posledních týdnech výrazně zesílily.
EU: Ukrajině je potřeba urychleně poskytnout protivzdušnou obranu
Kyjev má k dispozici několik systémů Patriot, podle prezidenta Volodymyra Zelenského by jich potřeboval nejméně sedm a nemůže už dále čekat, protože Rusko má převahu. Už dříve tento týden na unijním summitu řekl, že Ukrajina by k úspěšné obraně potřebovala až 25 Patriotů. Jmenoval také další systémy, jako jsou IRIS-T, SAMP-T a NASAMS.
„Kromě patriotů jsou tu další zbraně, které mohou alianční země poskytnout, včetně SAMP-T. A mnoho dalších, kteří nemají k dispozici tyto systémy, slíbilo poskytnout finanční podporu na jejich nákup pro Ukrajinu,“ řekl Stoltenberg novinářům po jednání, které se konalo prostřednictvím videokonference.
Ukrajině chybí prostředky protivzdušné obrany také proto, že o klíčovém novém balíku pomoci za více než 60 miliard dolarů kvůli vnitropolitickým sporům v republikánské straně stále nerozhodl americký Kongres.
Na nutnosti urychleně poskytnout Ukrajině další protivzdušnou obranu se už ve středu shodl i summit EU v Bruselu. Ukrajina potřebuje protivzdušnou obranu, ukrajinské nebe si zaslouží být stejně bezpečné, jako tomu bylo nedávno v Izraeli, řekl účastníkům tohoto summitu Zelenskyj.
Izraelskému systému protivzdušné obrany se s pomocí mimo jiné Spojených států a Británie – tedy zemí, které podporují také ukrajinskou obranu proti ruské agresi – podařilo zabránit vážným škodám a obětem při víkendovém útoku, kdy Írán vyslal na Izrael více než 300 dronů a raket.