Článek
Stoltenberg přicestoval na Ukrajinu podruhé od začátku ruské agrese zahájené loni v únoru. Poprvé to bylo letos v dubnu. Centrála Aliance obě jeho návštěvy v Kyjevě neohlašovala předem z bezpečnostních důvodů.
Honoured to be back in Kyiv to meet President @ZelenskyyUa. We discussed #Ukraine’s most urgent needs & the next steps in #NATO’s support. The stronger Ukraine becomes, the closer we are to ending Russia’s aggression. pic.twitter.com/6otciNMbJl
— Jens Stoltenberg (@jensstoltenberg) September 28, 2023
Šéf NATO podle agentury Reuters prohlásil, že Ukrajinci bojující za svobodu a své rodiny postupně získávají půdu pod nohama, zatímco ruské jednotky bojují za „imperiální bludy“ Moskvy a ustupují.
„Každý metr, který ukrajinské síly znovu získají, je metr, který Rusko ztratí,“ řekl Stoltenberg.
Zelenskyj zdůraznil, že jeho země potřebuje více prostředku protivzdušné obrany proti ruským útokům. Moskva podle něj vyslala nad Ukrajinu jen za poslední noc více než 40 bezpilotních letounů Šáhid.
„A tak je to skoro každou noc. V podmínkách tak intenzivních útoků proti našim městům a přístavům - které jsou důležité pro globální potravinovou bezpečnost - potřebujeme odpovídající zvýšení tlaku na Rusko a odpovídající posílení našeho vzdušného štítu,“ dodal ukrajinský prezident.
Stoltenberg znova ujistil, že Aliance bude stát na straně Kyjeva tak dlouho, jak to bude potřeba, a že budoucnost Ukrajiny je v NATO. „Nyní je Ukrajina k Alianci blíže než kdy jindy,“ zdůraznil.
Dopady trosek na rumunské území jsou destabilizující
Šéf NATO se vyjádřil také k dopadům trosek ruských dronů na rumunské území poblíž hranic s Ukrajinou. Zdůraznil, že jde o „vážné, bezohledné a destabilizující incidenty“, které představují riziko i pro země, jež se rusko-ukrajinského konfliktu neúčastní.
„Nemáme ale žádné důkazy, že by šlo o úmyslný útok Ruska,“ dodal Stoltenberg. Rumunské ministerstvo obrany v minulých týdnech několikrát ohlásilo objev trosek dronů v kraji Tulcea na jihovýchodě země.