Článek
„Jsem hrdý na všechny naše chlapy, kteří tyto letouny mistrně ovládají a již je začali používat pro naši zemi. Děkuji našemu týmu za tento výsledek. Děkuji všem partnerům, kteří s letouny F-16 skutečně pomáhají, a prvním zemím, jež vyslyšely náš požadavek – Dánsku, Nizozemsku a Spojeným státům,“ řekl Zelenskyj při oficiálním převzetí darovaných stíhaček.
We are now in a new phase of development for the Air Force of the Armed Forces of Ukraine. We have done a lot to transition the Ukrainian Air Force to a new aviation standard – Western combat aviation. From the beginning of this war, we have been talking with our partners about… pic.twitter.com/z21yTU0Hjo
— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) August 4, 2024
Ukrajina o dodání stíhaček žádala v podstatě od začátku ruské invaze v únoru 2022, připomíná agentura Reuters. Spojené státy, které letouny F-16 vyrábějí, s tím ovšem souhlasily až loni. Nadále také převládají pochyby, jak velký dopad budou dodané stíhačky na stav na bojišti reálně mít.
Zelenskyj sice přiznal, že výcvik mnoha ukrajinských pilotů stále pokračuje, ale jeho prohlášení ukázalo, že Ukrajina byla schopna letouny do svých operací zahrnout okamžitě, o čemž před dodáním řada mezinárodních analytiků pochybovala.
Další potupa pro Rusy. Ukrajinci poslali na dno ponorku Rostov na Donu
Stíhací letouny F-16 jsou vybavené kanony ráže 22 mm a mohou nést bomby, rakety a balistické střely. Navíc je Ukrajině může poskytnout velké množství zemí, a proto Kyjev žádal západní země právě o ně. Dosud měla Ukrajina k dispozici pouze stárnoucí letku sovětských strojů, nad níž má Rusko jak technickou, tak početní převahu.
Ta Rusům umožnila ostřelovat cíle napříč Ukrajinou střelami dlouhého doletu a na frontovou linii shodit tisíce klouzavých bomb. V reakci na dodání stíhaček nyní Rusko systematicky útočí na základny, kde by mohly být uskladněné, a slíbilo, že sestřelí každou z nich, aby neovlivnily průběh války.