Článek
O použití čipů Texas Instruments v íránských sebevražedných dronech Šahíd-136 informovala ukrajinská Správa strategické komunikace (StratCom) kanceláře hlavního velitele ukrajinských ozbrojených sil.
Už dříve britský Královský institut spojených služeb (RUSI) uvedl, že v ruských zbraních použitých na Ukrajině bylo hned 318 amerických komponentů od 57 amerických firem, většinou od společností Analog Devices a Texas Instruments, které představovaly celkem čtvrtinu západních součástek v ruských zbraních.
Některé sice byly dekády staré, ale ne všechny.
Část ruských zbraní je závislá na západních součástkách. V balistických raketách 9M727 Iskander jich bylo například 31 od společností TI a AMD, ve střele s plochou dráhou letu Ch-101 byl stejný počet komponentů od zahraničních firem včetně Intelu a Xilinxu vlastněném AMD.
Rusku dochází přesná munice
Celkem bylo v ruských zbraních nalezeno na padesát výrobků od TI. V iskanderech to byly procesory, v íránských sebevražedných dronech síťové prvky pro detonátory a v ruských dronech Orlan-10 součástky v modulech řízení výkonu. Dále se produkty TI vyskytují v audio kodecích a konvertorech v různých radiostanicích používaných v ruské armádě.
Zatímco firma Analog Devices se z Ruska stáhla počátkem března, tedy krátce po zahájení invaze, společnost Texas Instruments tak dosud neučinila. Na svých stránkách má stále uvedenou adresu moskevské kanceláře s funkčním telefonním číslem, uvedla Ekonomična pravda.
TI působí v Rusku nejméně dvě dekády, distribuce jejích výrobků začala v roce 2001. V Rusku působila i po anexi Krymu v roce 2014, byť byly uvaleny sankce na vývoz zboží dvojího užití, které se může uplatňovat kromě civilních i ve vojenských výrobcích.
Podle RUSI nejméně 80 typů mikročipů v ruských zbraních by potřebovalo poskytnutí souhlasu na vývozní povolení, protože nešlo o čipy za pár dolarů určené pro domácí elektrospotřebiče. V USA takové povolení uděluje ministerstvo zahraničí, firmě však evidentně uděleno nebylo. Otázkou je, zda o něj vůbec žádala.