Hlavní obsah

Spojenci Ukrajiny uvalili na Rusko rekordní sankční balíčky

4:05
4:05

Poslechněte si tento článek

Velká Británie a Austrálie v pondělí u příležitosti třetího výročí ruské invaze na Ukrajinu uvalily na agresora své dosud největší sankční balíčky. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová už předtím oznámila, že napadená země od Evropské unie obdrží další 3,5 miliardy eur (83,6 miliardy korun). Evropská unie zároveň přijala už šestnáctý sankční balíček od začátku války.

Foto: Siphiwe Sibeko, Reuters

Britský ministr zahraničí David Lammy

Článek

Britská vláda se v novém sankčním balíčku zaměřuje na přítok financí do válečné pokladny Kremlu, ruský válečný aparát, podporovatele ze třetích zemí a zranitelné zásobovací sítě. Sankce tak uvalila například na výrobce a dodavatele strojírenských nástrojů, elektroniky a vybavení dvojího užití pro ruskou armádu, včetně mikroprocesorů, stojí ve vyjádření na vládních webových stránkách.

Převážně se tak britské sankce týkají cílů sídlících ve střední Asii, Turecku, Thajsku, Indii a Číně. Terčem sankcí je také severokorejský ministr obrany No Kwang-čol a několik severokorejských generálů a vysoko postavených představitelů zapojených do nasazení jednotek Pchjongjangu v Rusku. Ruských cílů pak mají britské sankce jen třináct.

To Austrálie se ve svém balíčku zaměřila hlavně na jedince podporující ruskou nelegální správu východu Ukrajiny a Krymu. „Austrálie od prvního dne jasně říká, že Rusko a ti, kteří napomáhají jeho ilegální invazi, budou čelit následkům. Australská vláda dnes uvalila další cílené finanční sankce a cestovní omezení na 70 lidí a cílené finanční sankce na 79 entit. To tvoří největší australský sankční balík od února 2022,“ píše se ve vyjádření na webových stránkách australského premiéra Anthonyho Albanese.

Dohodu o nerostných surovinách uzavřeme tento týden, tvrdí ukrajinská ministryně

Válka na Ukrajině

Převážně se tedy australské sankce dotknou „takzvaných ‚ministrů‘, soudců, prokurátorů a jedinců zodpovědných za sexuální násilí spjaté s konfliktem a nucenou deportací ukrajinských dětí“. I australská vláda se ale v novém balíčku zaměřila na prohlubující se spolupráci mezi Moskvou a Pchjongjangem.

Na pomoc Ukrajině pak Australané vyčlenili další 1,5 miliardy australských dolarů (22,8 miliardy korun). Drtivá většina z toho půjde podle oznámení na základní bojové vybavení a výcvik ukrajinských vojáků.

Banky a kleptokrati

Britský sankční balíček není pozoruhodný jen svou velikostí. Londýn totiž poprvé uvalil sankce na zahraniční finanční instituce, které podporují Rusko. Nejprominentnější z nich je kyrgyzská banka Keremet Bank. Britové se tak snaží narušit přístup Moskvy k mezinárodním finančním systémům.

Za účelem omezení ruských finančních zdrojů sankce zasáhnou také dalších čtyřicet plavidel ruské stínové flotily. Celkem už tak Britové uvalili sankce na 133 ruských ropných tankerů, více než kterákoliv jiná země. Britské sankce postihnou také 14 „nových kleptokratů“, kteří dohlížejí na strategické sektory ruské ekonomiky. Je mezi nimi i jeden z nejbohatších mužů celého Ruska – Roman Trocenko.

„Každá armádní zásobovací trasa narušená, každý rubl zablokovaný a každý pomocník Putinovy agrese odhalen. To je jakožto součást vládního Plánu pro změnu krok ke spravedlivému a trvalému míru a k bezpečnosti a prosperitě ve Velké Británii. Trvalý mír bude dosažen jen prostřednictvím síly. Proto se soustředíme na umístění Ukrajiny do nejsilnější možné pozice,“ řekl k sankcím britský ministr zahraničí David Lammy.

Základem mírové dohody Ruska a Ukrajiny má být podle USA nevýhodný návrh z Istanbulu

Válka na Ukrajině

Výběr článků

Načítám